Používání organických doplňků v čele s popelem a vaječnými skořápkami rajčatům svědčí. Nejenže jim dodávají výživu, ale také obohacují půdu.
Pokud doma chováte slepice, pak určitě nedáte na vaječné skořápky dopustit – jako doplněk výživy pro tyto oblíbené ptáky jsou totiž nedocenitelné. Ovšem u většiny lidí tento bioodpad jednoduše končí v koši (v tom lepším případě na kompostu). Ale věděli jste, že vám mohou skvěle pomoci s úrodou rajčat? Stačí je jen smíchat s popelem z grilování, jak píše web iReceptář.
Jak pečovat o rajčata
Úspěšné pěstování rajčat je věda i umění, které zahrnuje širokou škálu technik pro zlepšení růstu, zrání a celkové kvality plodů. Dvěma osvědčeným složkami výživy jsou i popel a vaječné skořápky – umí je totiž ponouknout k rychlejší produkci plodů. „Dozrávání rajčat je složitý proces ovlivňovaný teplotou, světlem a hormonálními změnami v plodech.
Zásadní roli v tomto procesu hraje etylen, který iniciuje a reguluje dozrávání. Při dozrávání rajčat dochází k významným změnám: mění se jejich barva v důsledku rozpadu chlorofylu a tvorby lykopenu, červeného karotenoidního barviva, a jejich struktura měkne v důsledku rozpadu pektinu v buněčných stěnách,“ řekl nám k tématu botanik Jan K. z Prahy.
Úloha popela a vaječných skořápek při pěstování rajčat
Dřevěný popel je bohatý na draslík, který je vedle dusíku a fosforu jednou ze tří základních živin potřebných pro rostliny. Draslík má zásadní význam pro celkovou vitalitu rostlin, pomáhá při fotosyntéze, transportu živin a regulaci příjmu vody. Vaječné skořápky se zase skládají především z uhličitanu vápenatého, nezbytného prvku, který pomáhá při stavbě pevných buněčných stěn, jak píše web ZOOVega.
Chcete-li vytvořit účinné přírodní hnojivo pro rajčata, smíchejte stejné díly dřevěného popela a jemně mletých vaječných skořápek. Tuto směs rozprostřete kolem základny rostlin a důkladně zalijte. Nejenže tím získáte potřebné živiny, ale také časem zlepšíte kvalitu půdy. S tím vám může pomoci i kompost, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.