Rajčata dozrají cobydup, nakopne je k tomu popel a vaječné skořápky

Používání organických doplňků v čele s popelem a vaječnými skořápkami rajčatům svědčí. Nejenže jim dodávají výživu, ale také obohacují půdu.

Enormní úrodu zařídí u rajčat během kvetení hnojiva s obsahem dusíku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pokud doma chováte slepice, pak určitě nedáte na vaječné skořápky dopustit – jako doplněk výživy pro tyto oblíbené ptáky jsou totiž nedocenitelné. Ovšem u většiny lidí tento bioodpad jednoduše končí v koši (v tom lepším případě na kompostu). Ale věděli jste, že vám mohou skvěle pomoci s úrodou rajčat? Stačí je jen smíchat s popelem z grilování, jak píše web iReceptář.

Jak pečovat o rajčata

Úspěšné pěstování rajčat je věda i umění, které zahrnuje širokou škálu technik pro zlepšení růstu, zrání a celkové kvality plodů. Dvěma osvědčeným složkami výživy jsou i popel a vaječné skořápky – umí je totiž ponouknout k rychlejší produkci plodů. „Dozrávání rajčat je složitý proces ovlivňovaný teplotou, světlem a hormonálními změnami v plodech.

Zásadní roli v tomto procesu hraje etylen, který iniciuje a reguluje dozrávání. Při dozrávání rajčat dochází k významným změnám: mění se jejich barva v důsledku rozpadu chlorofylu a tvorby lykopenu, červeného karotenoidního barviva, a jejich struktura měkne v důsledku rozpadu pektinu v buněčných stěnách,“ řekl nám k tématu botanik Jan K. z Prahy.

pěstování rajčat

5 důležitých zálivek pro rajčata: Cukr, droždí i čaj podpoří jejich růst a zlepší jejich chuť

Úloha popela a vaječných skořápek při pěstování rajčat

Dřevěný popel je bohatý na draslík, který je vedle dusíku a fosforu jednou ze tří základních živin potřebných pro rostliny. Draslík má zásadní význam pro celkovou vitalitu rostlin, pomáhá při fotosyntéze, transportu živin a regulaci příjmu vody. Vaječné skořápky se zase skládají především z uhličitanu vápenatého, nezbytného prvku, který pomáhá při stavbě pevných buněčných stěn,  jak píše web ZOOVega.

Efektivní pěstování rajčat vyžaduje rovnováhu mezi správnou výživou, řízením prostředí a vhodnými pěstitelskými postupy. iZdroj fotografie: Freepik
Efektivní pěstování rajčat vyžaduje rovnováhu mezi správnou výživou, řízením prostředí a vhodnými pěstitelskými postupy.

Chcete-li vytvořit účinné přírodní hnojivo pro rajčata, smíchejte stejné díly dřevěného popela a jemně mletých vaječných skořápek. Tuto směs rozprostřete kolem základny rostlin a důkladně zalijte. Nejenže tím získáte potřebné živiny, ale také časem zlepšíte kvalitu půdy. S tím vám může pomoci i kompost, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Tipy, jak ušetřit díky zahradničení – tyhle ještě neznáte

Jaká přírodní hnojiva jsou podle vás ta nejlepší?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články