Krtci, hraboši, myši a hryzci: Myslivec vyzradil, jak s nimi legálně zatočit bez chemického vyhubení – 100% účinné přírodní metody regulace

                   

Pro mnohé zahrádkáře jsou zvířata žijící pod zemí, mezi které patří krtek, myš, hraboš a hryzec, neskutečnou noční můrou. Narušují totiž strukturu záhonů, ničí kořenový systém námi pěstovaných rostlin (někdy jej i ožírají), a mohou být dokonce hrozbou pro naše zdraví. Jejich podzemní systém chodeb se totiž může propadnout a způsobit výron kotníku či jinou bolestivou nepříjemnost.

Záškodníci, kteří tvoří hromádky

Krtek je hmyzožravec, který se živí hlavně žížalami, larvami hmyzu a jinými drobnými bezobratlými. Rostliny tedy nepožírá, ale jeho chodby jsou opravdu velké a hluboké, a tak i nebezpečné pro lidi, kteří nad nimi chodí. Na zahradě navíc zanechává své krtiny, tedy hromádky hlíny, které jsou poněkud nevzhledné.

Hryzec, který se řadí mezi hlodavce, žije hlavně poblíž vodních toků. Zavítat ovšem může i na záhonky, kde ožírá kořeny, cibule a hlízy zahradních a polních plodin. Podobně jako krtek, i on za sebou zanechává hromádky zeminy, které jsou ovšem o něco menší. A když je rozhrnete hráběmi, čímž zasypete noru, hryzec si vše sám během poměrně krátké doby opraví. Zmíněný hmyzožravec toto nedělá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Bojovat s nimi můžete různě

Obou výše zmíněných potížistů se zbavíte pomocí těchto účinných metod.

  1. Vysaďte si na záhon rostliny, které jim nevoní. Jedná se např. o měsíček, česnek, bazalku či pryšec.
  2. Nalijte do nor 10 l macerátu z 1 kg větví túje či bezu černého.
  3. Pořiďte si plašičku. Můžete si ji i vyrobit z kovové tyče a plechovky, která bude vydávat zvuk při poryvech větru.
  4. Naličte pasti, které udrží zvířata živá. Poté je vypusťte.
  5. Položte jedy (ovšem pouze u hryzce, krtek je zákonem chráněný).

Myšovití nevítaní hosté

Nepříjemnými záškodníky v zahradách jsou také myši a hraboši. Tito hlodavci jsou menších rozměrů a oproti hryzci mají větší ušní boltce a nezanechávají za sebou hromádky půdy. Stejně jako on ovšem požírají kořenový systém rostlin. A jaký je rozdíl mezi myší a hrabošem? První z nich má kožíšek šedavý a druhý spíše dorezava.

Mezi způsoby regulace těchto hlodavců patří:

  • pořízení kočky,
  • výsadba repelentních květin (máta, česnek, hořčice),
  • vkládání květů šeříku, větví tújí či palic česneku do nor,
  • plašičky,
  • jedy.

Jak s podzemními škůdci bojujete vy?

Napadly myši i vaši domácnost? Sáhněte po klasice a nastražte pastičku
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články