Rekordní úrodu paprik v roce 2023 zařídí hnojení ptačím trusem

Docela obyčejný ptačí trus vám může s výživou paprik skvěle pomoci. Stačí ho jen aplikovat tím správným způsobem a uvidíte sami.

O rekordní úrodu paprik se spolehlivě postará hnojení ptačím trusem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Papriky jsou náročnou plodinou, která vyžaduje zvláštní péči. Velmi důležité je zejména hnojení, které je pro dosažení bohaté úrody velkých a chutných paprik absolutně nezbytné. Není však vždy třeba sahat po drahých prostředcích ze zahradnictví – naopak. Skvěle pomoci vám může i domácí zásoba ptačího trusu – třeba z kurníku.

Hnojení paprik a jak na to

Papriky by se měly během vegetace hnojit alespoň dvakrát. První hnojení by mělo být aplikováno během kvetení, zatímco druhé se doporučuje provádět v období dozrávání. Skvělý je roztok na bázi hnoje nebo ptačího trusu – ovšem jeho přípravu a koncentraci je třeba přizpůsobit aktuálnímu období a stupni vývoje paprik.

V případě hnojiva určeného pro výživu paprik během kvetení je třeba čerstvý trus zředit vodou v poměru 1:5 a nechat jej 5 až 10 dní odstát v nádobě s pevně uzavřeným víkem (to kvůli šíření nepříjemného zápachu). Druhý roztok spočívá v naředění ptačího trusu vodou v poměru 12 až 15krát. Pro optimální účinnost se doporučuje aplikovat hnojivo 2 až 3 dny po zalití nebo dešti.

Hnojení během výsadby paprik

Úspěšná sklizeň paprik závisí také na správné technice výsadby – i když je pro letošek na tyto rady již pozdě neuškodí se s nimi seznámit pro příští sezónu. A co si tedy takříkajíc zapsat za uši? Semena by měla být vyseta 50 až 60 dní před přesazením do volné půdy a sazenice by měly být ven přesazeny až poté, co pomine riziko mrazů. Kromě toho je důležité dodržovat správné rozestupy, a to minimálně 40 cm mezi řádky a 15 až 17 cm mezi rostlinami.

Jak na maximální úrodu paprik iZdroj fotografie: Freepik

Před výsadbou sazenic papriky je nezbytné pohnojit půdu hnojem nebo kompostem v množství 2 až 3 kg na metr čtvereční plochy výsadby. Je však nezbytné zajistit, aby byl kompost řádně připraven a neobsahoval škodlivé složky – používejte tedy jen ten dobře rozložený.

Nezapomeňte na vhodnou drenáž

Papriky jsou náchylné k přemokření, takže pokud máte na zahradě těžkou jílovitou půdu, měli byste jim připravit vhodnou drenáž. A jak na to? Jednoduše odstraňte alespoň 10 cm půdy a na dno umístěte silné větve jako drenáž. Na větve poté navrstvěte organické odpadní materiály do výšky 15 až 20 cm a střídavě přidávejte i další vhodné přísady, které je podpoří v růstu. Skvělé jsou například tyto.

  • jílovitá moučka,
  • práškový oxid křemičitý,
  • rohová moučka,
  • dolomitová moučka,
  • krevní moučka,
  • kostní moučka
  • a hnůj.

Tyto vrstvy lze překrýt zeminou, přičemž vrchní vrstva bude vždy tvořena zeminou a následně překryta mulčem. To zajistí paprikám ideální podmínky k růstu. Další hnojení by pak během sezóny už nemělo být třeba.

Bez hořčíku, dusíku a draslíku bude úroda paprik minimální iZdroj fotografie: Freepik

Prevence jako základ

Nikdy na to však nespoléhejte a papriky pravidelně kontrolujte. Pokud přece jen odhalíte nedostatek živin (projevuje se například žloutnutím nebo nedostatečným vývojem květů), můžete proti němu včas zasáhnout. Papriky často trpí zejména nedostatkem vápníku a s tímto problémem vám mohou pomoci docela obyčejné vaječné skořápky. A v případě potřeby také přidejte paprikám hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek.

Jaké jsou vaše triky při péči o záhon s paprikami?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články