Rekordní úrodu paprik zařídí hnojení ptačím trusem

Zdravé rostliny paprik budou s větší pravděpodobností vytvářet květy, které přilákají opylovače. Ozdravte je ptačím trusem.

Zvyšte výnos rajčat, paprik a okurek: Pomůže kombinace účinných látek i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Papriky patří bezpochyby mezi tři nejpěstovanější druhy plodové zeleniny u nás (předčí je jen rajčata a okurky). Obvykle je péče o ně snadná – musíte jen překonat nástrahy počasí a útoky škůdců. Ovšem i když si mnohdy myslíte, že jim dáváte úplně vše, nemusí se velikost úrody rovnat vašim představám. Co tedy s tím?

Proč hnojit papriky trusem

Ptačí trus je vynikajícím organickým hnojivem díky vysokému obsahu dusíku, fosfátů a draslíku – tří klíčových živin potřebných pro zdravý růst rostlin. Ale pozor – čerstvý ptačí trus může být podle mých zkušeností pro přímé použití příliš silný (vysoký obsah čpavku by mohl spálit kořeny rostlin). Proto je třeba ho nejdříve zkompostovat, jak informuje web DesateroTváříOsobnosti.

  • Nasbírejte ptačí trus (nejjednodušeji bývá k mání ten slepičí).
  • Smíchejte ho s materiály bohatými na uhlík, jako je sušené listí, sláma nebo piliny.
  • Kompost udržujte vlhký a pravidelně ho obracejte.
  • Po počáteční fázi kompostování za horka nechte směs před použitím na paprikách několik měsíců zrát, aby se plně rozložila.
Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji

Aby sazenice paprik rostly jako splašené: Pomůže popel a listy aloe vera

Jak použít ptačí trus pro papriky

Kompostovaný ptačí trus zapravte do půdy v době výsadby, abyste mladým rostlinám dodali živiny. Během vegetačního období pak kompostem pravidelně obsypávejte zeminu v jejich blízkosti, abyste jim postupně dodali živiny a zlepšili strukturu půdy, jak radí web NašeZahrada.

Aby se vaší zelenině vždy skvěle dařilo, musíte si u ní pohlídat především obsah vápníku. Bez něj velká úroda nebude. iZdroj fotografie: Pixabay
Papriky patřící do rodu Capsicum jsou základem zahrad po celém světě. Bývají ceněny především pro své zářivé barvy a různou pálivost.

Zajištění správného odvodnění je také důležité

Papriky jsou obzvláště náchylné k hnilobě kořenů a dalším chorobám spojeným se špatnou drenáží. I tady vám však kompost může skvěle pomoci. Stačí ho jen přimíchat do půdy společně s pískem – uvidíte, jak se v takovém prostředí bude paprikám dařit. A v případě potřeby (tedy pokud například zaznamenáte žloutnutí listů) přidejte k paprikám hnojiva s obsahem draslíku nebo dalších potřebných látek, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také radili.

Jak se o své papriky staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články