Aby sazenice paprik rostly jako splašené: Pomůže popel a listy aloe vera

Abyste se v létě mohli těšit z bohaté úrody plodů své zahrady, je potřeba na jaře při péči o rostliny nezahálet. Po této zálivce vám papriky porostou silné a zdravé.

Jak na pěstování sazenic paprik: Díky kokosovému substrátu porostou rychleji i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé druhy rostlin jsou na pěstování tak nenáročné, že o nich po výsadbě téměř ani nevíte, dokud nenastane čas sklízet. Většina druhů si však v menší nebo větší míře žádá vaši neustálou pozornost a pravidelnou péči. Odměnou za všechno vaše úsilí a čas vám bude bohatá a chutná úroda. Proto práce na zahradě na jaře nepodceňujte a zaměřte se na podporu růstu mladých sazenic.

Připravte si přírodní hnojivo

Nemusíte kupovat drahá speciální hnojiva plná nebezpečných chemických látek, jejichž stopové množství se může objevit i v plodech. Vyzkoušejte namísto toho toto ekologičtější a ekonomičtější řešení a připravte si vlastní výživovou směs. Za pár korun a s trochou surovin získáte dokonalé přírodní hnojivo pro zahradu. Přihnojte touto směsí mladé papriky a těšte se v létě z bohaté a chutné úrody.

Využijte listy obyčejné aloe

První speciální přísadou jsou listy Aloe variegate(nebo jiných druhů) také zvané jako sokolí pero. Léčivé účinky aloe na lidský organismus jsou všeobecně známé, skvěle však prospívají také dalším rostlinám. Díky aloe můžete podpořit růst sazenic, zrychlit jejich metabolismus a navazující procesy. Výsledkem je rychlejší vývoj nadzemních i podzemních částí mladých rostlin paprik.

hnojení paprik aloe iZdroj fotografie: Pixabay

Jak vyrobit přírodní hnojivo

Dva listy z dospělé aloe nasekejte na drobné kousíčky, vložte do misky a zalejte jedním litrem vody. Nechte takto jeden den odstát a dále přidejte jednu polévkovou lžíci popela. Důkladně promíchejte a opět nechte louhovat do druhého dne. Popel obsahuje důležité prvky jako draslík, hořčík, vápník a fosfor, plus další snadno stravitelné makro i mikro živiny, které rostliny ke svému růstu potřebují. 

Jakmile máte směs připravenou, přeceďte ji přes síto do kyblíku a přidejte pár kapek jódu, díky němuž budou sazenice silnější. Tato látka je pro vývoj rostlin důležitá a běžně ji zakoupíte v jakékoliv lékárně. Z těchto pár surovin si můžete snadno a rychle vyrobit účinné hnojivo, kterým podpoříte růst sazenic.

Jak hnojivo aplikovat

Půdu okolo sazenic nejprve navlhčete, a teprve poté přidejte pod každou rostlinu 1 – 4 polévkové lžíce připravené směsi. Dávkování uzpůsobte velikosti a stáří rostliny. Poprvé můžete tuto směs použít na mladé výhonky už po 10 dnech od vysetí. Než přesadíte papriky na záhon, aplikujte toto hnojivo alespoň dvakrát. Kromě paprik se také skvěle hodí k vyživení sazenic rajčat.

Jak pěstovat papriky ze semen

Čím stimulujete růst sazenic paprik vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články