Revoluce ve skladování česneku: Ve skleněných lahvích vydrží klidně 12 měsíců

Pokud budete postupovat správně, může česnek ve skleněné lahvi vydržet až 12 měsíců – rozhodně se vyplatí mu věnovat trochu péče navíc.

Pokud chcete podpořit pokojovky v květu, stačí stroužek česneku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tradičně se česnek skladuje v kartonových krabicích s větracími otvory pro cirkulaci vzduchu, které se často pro větší ochranu překrývají cibulovými slupkami. Tato metoda je účinná, ale má svá omezení. Průkopnická technika používání skleněných lahví však nabízí mnohem lepší alternativu, která výrazně prodlužuje trvanlivost česneku.

Metoda skleněných lahví

Skladování česneku ve skleněných lahvích je jednoduchý, ale geniální přístup. Lahve poskytují vzduchotěsné prostředí, které udržuje česnek v suchu a chrání ho před vnějšími vlivy, čímž zabraňuje jeho kažení. Tato metoda zachovává strukturu, chuť a nutriční hodnotu česneku až po dobu jednoho roku, což je v oblasti uchovávání česneku pozoruhodný výkon.

Dobré způsoby skladování česneku, aby nevyklíčil, neplesnivěl a udržel si vitamíny

A kam lahve umístit? Podle mých zkušeností se česneku nejlépe daří na suchých a tmavých místech, jako jsou spíže nebo skříně. Chlazení se pro česnek nedoporučuje, protože vlhkost a kolísání teplot může vést ke klíčení a plísním. Navíc česnek skladovaný v lednici může přenášet své silné aroma i na jiné potraviny, jak varuje magazín ApetitOnline.

Pozor na česnek z dovozu

Pokud však chcete česnek uchovávat opravdu dlouho a užívat si jeho báječných vlastností, musíte sáhnout po tom správném. Rozlišit český česnek od česneku z dovozu (k nám se vozí zejména ze Španělska, jak mi potvrdila i prodavačka v obchodě), může být kvůli jejich podobnému vzhledu a chuti obtížné. Nejlepším řešením je proto získávat česnek přímo od místních zemědělců, čímž se ujistíte o jeho kvalitě a původu, jak radí i web iReceptář.

Sklizený a svázaný česnek iZdroj fotografie: Pixabay
Sklo je ideálním materiálem pro skladování česneku, protože ho chrání před vlhkostí a světlem, které mohou způsobit jeho rychlý rozklad

Buďte ale obezřetní na nejrůznějších trzích, kde bývá dovážený česnek často vydáván za místní. Nákup přímo od farmáře je oproti tomu sázkou na jistotu vždycky. Ale pozor – ti nejlepší mívají sklizeň zamluvenou na dlouho dopředu. O jejich výpěstky se proto musíte přihlásit včas, abyste nepřišli takříkajíc s křížkem po funuse. Na další šikovné tipy pro skladování česneku upozorňovali Chalupáři-Zahrádkáři v článku zde.

Léčebné účinky česneku – rady od odbornice

Jak skladujete česnek na pozdější použití vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články