Rošt plynového sporáku se bude jen lesknout, vyčistí ho prací prášek

Prací prášek si dokáže poradit i s tou nejhorší napálenou špínou – a jako bonus vám kuchyni při čištění sporáku i příjemně provoní.

Rošt plynového sporáku můžete vyčistit pracím práškem a vodou. Stačí jen vědět, jak aplikovat ten opravdu správný postup. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V průběhu času se na roštech sporáku hromadí odolná špína, mastnota a spálené zbytky, což dělá z jejich čištění mnohdy opravdu náročnou práci. Zkušené hospodyňky však objevily překvapivě účinnou metodu, jak obnovit lesk roštů plynových sporáků, a to pomocí běžného domácího předmětu: pracího prášku.

Večerní rituál pro zářivé rošty

Tajemství čištění roštů bez námahy spočívá v nočním namáčení. Tento proces začíná obložením vany starými hadry nebo ručníky, které ochrání její povrch. Poté na ně vložte rošty a zcela je ponořte do vody. Poté do vody nasypte prací prášek, gel nebo jiný čisticí prostředek (stačí prací dávka, kterou byste použili při praní běžně znečištěného oblečení). Tato silná směs snadno proniká do nahromaděné špíny a připálených částeček jídla a uvolňuje je.

Ráno je proměna pozoruhodná. Kdysi odolné připečené zbytky na roštech změknou a nabobtnají, takže je lze s minimálním úsilím setřít (mně na to stačila hrubá strana houbičky – ani jsem nemusela moc tlačit). V případě obzvláště znečištěných míst pak lze použít kovovou drátěnku nebo kartáč. Ani tentokrát však není příliš síly třeba. Pro ještě účinnější čištění opravdu silně znečištěných roštů můžete ještě drátěnku namočit do roztoku jedlé sody a prostředku na mytí nádobí, jak radí web iReceptář. A stejnými prostředky vydrhnete i samotný sporák.

Levně, ale za to účinně: Jak na čištění sporáku jedlou sodou

Čištění hořáků plynových sporáků

Hořáky jsou vedle roštů dalšími důležitými součástmi plynového sporáku – a bez pravidelného čištění půjde jejich výkon rapidně dolů. Plamen pak bude slabý a po kuchyni se začne šířit pach spáleniny. A jak si s nimi poradit? Jednoduchým, ale účinným způsobem jejich čištění je podle webu Dům&Zahrada použití tenké jehly, která vyšťouchne i ty nejmenší částečky špíny. Mimochodem přemýšleli jste někdy nad tím, k čemu slouží zásuvka pod troubou? Chalupáři-Zahrádkáři zjistili, že k uložení plechů rozhodně ne.

Rošt plynového sporáku můžete vyčistit pracím práškem a vodou. Stačí jen vědět, jak aplikovat ten opravdu správný postup. iZdroj fotografie: Depositphotos
Rošt plynového sporáku můžete vyčistit pracím práškem a vodou. Stačí jen vědět, jak aplikovat ten opravdu správný postup

Metoda octa a jedlé sody

Dalším přírodním a účinným způsobem čištění znečištěných a ucpaných roštů sporáku je použití octa. Tento tip nám do redakce poslala čtenářka Radka T. z Litovle. Velké kusy látky rozstříhejte na menší široké proužky, namočte je do octa a omotejte kolem kovových částí roštu. Vše nechte asi hodinu odpočinout. Po uplynutí této doby odstraňte octem nasáklé obaly a rošt otřete vlhkou houbou. Všechny nečistoty půjdou dolů raz dva.“

Čištění roštů zvládnete opravdu snadno jen s pomocí drátěnky a mýdla

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění sporáku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články