Hnůj není perfektním hnojivem pouze pro užitkovou zahradu. Naopak, dokáže pomoci například i růžím.
Růže jsou na zahradách po celém světě velmi oblíbené. Aby však tyto nádherné květiny hojně kvetly a zdobily vaši zahradu až do příchodu zimy, je u nich nezbytné správné hnojení. To zvládne i obyčejný hnůj.
Využití síly hnoje pro růže
Organická hnojiva, jako je drůbeží trus a kravský nebo koňský hnůj, poskytují podle webu Růže těmto rostlinám všechny základní živiny, které potřebují k silnému růstu a bohatému kvetení. „Doporučuji v dubnu zapravit do půdy hnůj a dodat tak růžovým keřům bohatý zdroj dusíku, fosforu a draslíku. Pomalu se rozkládající hnůj jim zajišťuje stálý přísun živin po celou vegetační sezónu,“ radí paní Andrea L. z Loučně, která Chalupářům-Zahrádkářům v minulosti radila třeba i s péči o oblečení a s odstraňováním skvrn.
Jak na správné hnojení
Pro optimální růst a vývoj je zásadní najít rovnováhu mezi organickými a minerálními hnojivy. Web PrimaRady doporučuje střídání fosforových, draselných a dusíkatých hnojiv. Já to dělám stejně a mohou potvrdit, že tenhle postup vede k opravdu bujnému olistění a bohatému kvetení. Rozhodně ho tedy můžu doporučit.
Když růže nekvetou, vsaďte na fosfor
Fosforovo-draselná hnojiva hrají klíčovou roli při stimulaci tvorby květů u růží a podporují rozvoj bohatých a živých květů. Velmi se osvědčuje také aplikace humátu sodného – stimulátoru růstu – doplněného dusičnanem vápenatým (samozřejmě ještě před začátkem kvetení), který poskytuje růžím potřebné živiny pro podporu tvorby poupat a zvýšení kvality květů.
Kdy hnojit růže
Při hnojení růží je rozhodující načasování. V dubnu, kdy se vegetační období rozbíhá a růže začínají aktivně růst, je pro aplikaci hnojiva ideální doba. Získají totiž všechny základní živiny, které potřebují k tomu, aby se jim dařilo po celé léto až do podzimu. Těšit se tak můžete nejenom na silný růst, ale samozřejmě i na bohaté kvetení.