Růže pokvetou ostošest, vše zařídí dusičnan amonný

Klíč k bujnému a a nádherně vybarvenému kvetení růží je jednoduchý. Postačí vám jedna jediná levná surovina.

květy růže, hnojení i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Po dlouhém zimním odpočinku se růže na našich zahradách opět probouzejí a chtějí načerpat síly pro novou sezónu. Právě teď je proto třeba je opravdu správně vyživit. Web DesateroTváříOsobnosti doporučuje dusičnan amonný.

Podstata dusičnanu amonného

Dusičnan amonný, sloučenina, o které se může zdát, že je doma spíše v zemědělství než v okrasné zahradě, je ve skutečnosti klíčem k oživení růží v tomto důležitém období. Vysoký obsah dusíku působí podle informací z webu VašeLepšíÚčetnictví jako katalyzátor rychlého rozvoje zelené hmoty a rašení silných výhonků, což samozřejmě vytváří předpoklady pro bohaté kvetení, jak jsem se sama přesvědčila.

Nedaří se vám rozmnožit růže? Stačí jen brambora a zahradu za pár dní úspěšně zaplaví nové sazenice

První krok v hnojení růží

Úvodní jarní hnojení se zaměřuje na nastartování růstu růžových keřů. Použijte proto roztok obsahující 20 gramů dusičnanu amonného na 10 litrů vody, který vám poslouží jako dokonalý elixír, jež skoro okamžitě probudí spící energii rostlin. Přibližně o tři týdny je pak vhodné ve stejné koncentraci použít i dusičnan vápenatý, který zajistí dlouhotrvající kvetení. „Po zbytek léta pak k růžím dávám už jen kávovou sedlinu a kvetou nádherně,“ dodává k celému postupu paní Květa P. z Mokronos, která nám tento návod poslala.

Doplnění přírodními prostředky

Kromě účinného dusičnanu amonného doporučují Chalupáři-Zahrádkáři i obohacení půdy organickými látkami, jako je například dobře uleželý hnůj, dřevěný popel nebo kompost. Pokud totiž tento nezbytný krok právě teď zanedbáte, pak už ho během sezóny jen stěží doženete. A zapomínat nelze ani na ochranu proti škůdcům.

Aby vás během letošního léta růže oslnily opravdovou záplavou květů, naučte se je správně hnojit. Stačí vám jedna levná surovina. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás během letošního léta růže oslnily opravdovou záplavou květů, naučte se je správně hnojit. Stačí vám jedna levná surovina

Ochranný štít přírodních postřiků

Rozumně použité přírodní extrakty mohou kolem růží vytvořit ochrannou vrstvu, která je doslova zaštítí před nejrůznějšími vetřelci. Doporučuje se však opatrnost, aby nedošlo k poškození choulostivých listů – nikdy tedy například tyto postřiky neaplikujte během poledne. Mohli byste si své růže popálit. A co použít? Naše redakce nedá dopustit na česnek či skořici.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články