Nedaří se vám rozmnožit růže? Stačí jen brambora a zahradu za pár dní úspěšně zaplaví nové sazenice

                   

Růže (Rosa) jsou nádherné, aromatické květiny. Mnoho zahradníků a zahradnic sní o krásném růžovém záhonu, který by jim každý kolemjdoucí záviděl. Jenomže zahrada plná růží není levnou záležitostí. S použitím obyčejné bramborové hlízy si však tento sen můžete snadno splnit. 

Růže i brambory musíte řádně připravit 

Pokud chcete množit růže za pomoci brambor, je důležité, abyste použili zdravý materiál. Z vámi vybraného růžového keře odeberte 10 až 20 cm dlouhé řízky. Dejte pozor, aby nebyly větší (měly by problém se zakořeňováním). Řízky zbavte květu a spodních listů a poté seřízněte konce pod úhlem 45 stupňů. Pro řízky můžete použít i stonky z koupené růžové kytice, dejte však pozor na to, aby nebyla zvadlá. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Co se týče brambor, snažte se opět vybrat zdravé jedince. Vyvarujte se hlíz s plísní či strupovitostí. Brambora by měla být dost velká na to, aby pojala několik centimetrů stonku růže. Po výběru správné hlízy z ní odstraňte všechna očka, aby v zemině nezačala klíčit. Poté do ní můžete zapíchnout růžový stonek (na každou hlízu vždy jeden) a zkontrolujte, zda v hlíze pevně drží. Díky bramboře bude mít růžový řízek dost živin do začátku nového života.  

Vyberte pro řízky růží vhodné místo 

Čerstvé růžové řízky jsou velmi choulostivé, a proto je nutné jim zařídit co nejlepší podmínky pro zdravý a nerušený růst. Vyberte na zahradě takové místo, kde budou mít dostatek slunce. Až vhodné místo najdete, můžete se pustit do zřízení růžového záhonku. Hloubka sadby by měla dosahovat 15 cm, vzdálenost mezi rostlinami pak udržujte taktéž na 15 cm.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Aby měla mladá růže dostatek tepla, je nutné ji zakrýt plastovou či skleněnou lahví. Ta poslouží jako provizorní skleník, a ochrání tak růži před chladem a škůdci. Láhev každý den na okamžik sundejte, aby se mohla rostlina nadechnout, a pak ji opět přikryjte. Tento proces opakujte do doby, než se na rostlině objeví nové známky růstu. Nezapomínejte na zálivku, avšak vyvarujte se zalévání do prostoru přikrytého lahví. Při vhodných podmínkách a dodržení správného postupu vám rostlina zakoření přibližně za měsíc.  

Řízkování růží je snadnou a rychlou záležitostí. Naučte se ho dělat správně a efektivně

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články