Rybíz bude mít obří bobule, stačí pod něj vhodit síru

Síra je pro rybíz alias meruzalku opravdu nepostradatelná – dodá mu totiž sílu potřebnou k přežití zimy. Aplikuje se právě teď.

Pravidla pro péči o keře rybízu – správné prořezávání a kypření půdy i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rybízy (Ribes spp.) jsou opadavé keře, které plodí malé kulaté bobule v malých hroznech nebo chcete-li trsech. Existují tři základní druhy rybízu: červený rybíz (Ribes rubrum), černý rybíz (Ribes nigrum) a bílý rybíz (Ribes rubrum ‚White Pearl‘). I když se jednotlivé odrůdy od sebe mohou v některých aspektech lišit, jejich pěstování a způsob růstu bobulí zůstávají podobné.

Hnojivo s obsahem síry pro rybíz

Síra je základním prvkem pro růst a vývoj rostlin. Hraje klíčovou roli ve fotosyntéze, protože je mimo jiné i součástí chlorofylu. Ovšem podílí se také na syntéze bílkovin, která je životně důležitá pro celkové zdraví a produktivitu vaší zeleně. Hnojiva obsahující síru, obvykle v elementární formě nebo v podobě síranu amonného, poskytují rostlinám dostupný zdroj této základní živiny.

Při aplikaci do půdy však procházejí procesem přeměny (mikroorganismy v půdě přeměňují sloučeniny síry na formy, které mohou rostliny snadno přijímat, například na síranové ionty), takže je třeba je aplikovat ve správný čas. Nečekejte tedy do období mrazů – rybízy by svou dávku síry ve správné formě měly dostat nejpozději do konce října.

Jak síra prospívá rybízu

Síra napomáhá tvorbě aminokyselin cysteinu a methioninu, které jsou stavebními kameny bílkovin. Větší množství bílkovin má za následek větší a baculatější bobule. Také pomáhá se snížením pH půdy (rybíz má raději mírně kyselou půdu a snížení pH mu zajistí ideální podmínky pro růst). A ve hře je i odolnost vůči chorobám: síra má fungicidní účinky, takže rybízové keře jsou odolnější vůči běžným chorobám, jako je například padlí. Pokud jde o hnojiva obsahující síru, máte dvě základní možnosti:

  • elementární síru
  • a síran amonný.
Pokud milujete maliny, měli byste si právě teď zajistit tu největší úrodu, jaká je vůbec možná – pomůže vám v tom hořčík iZdroj fotografie: Freepik
Pokud milujete rybíz, měli byste si velkou úrodu plodů pojistit právě teď – pomoci vám může kvalitní hnojivo s obsahem síry

Elementární síra se v půdě rozkládá déle a snižuje pH, takže je nejlepší ji aplikovat na podzim pro lepší úrodu v následujícím roce. Síran amonný působí rychleji a lze jej aplikovat buď koncem podzimu, nebo brzy na jaře. Vybrané hnojivo rovnoměrně rozprostřete kolem základny každého rybízového keře a dbejte na to, aby se nedostalo do přímého kontaktu s kmínkem. Při doporučeném dávkování se řiďte pokyny na obalu, protože nadměrné množství síry může být pro zdraví rostlin škodlivé. Podzim je také ideálním obdobím pro množení prostřednictvím kelímku.

Řez černého rybízu pro udržení dlouhodobé plodnosti – podrobný návod

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o rybíz?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články