Špinavý koberec vyčistí oblíbená směs našich babiček: I roky zašlé skvrny zvládne zničit lépe, než by to dokázali v čistírně

Koberec může být skutečnou ozdobou bytu, ale nesmí na něm být žádné skvrny. Zbavte se jich rychle a jednoduše.

i Zdroj fotografie: Pixabay / Depositphotos
                   

Odstraňování skvrn z koberce nemusí být žádná věda, pokud víte, jak na to. Pro začátek si pamatujte, že všechny skvrny (bez ohledu na příčinu vzniku) by měly být odstraněny co nejdříve. Znečištěné místo však nikde nedrhněte například hrubou stranou houbičky, ale jen jemně osušte. Pro tento účel je nejlepší sáhnout po papírové utěrce, která nezanechává skvrny a dokáže absorbovat velké množství tekutiny.

Základní metoda odstranění skvrn

V mnoha případech lze i tu nejošklivěji vypadající skvrnu úspěšně odstranit s pomocí prostředku na mytí nádobí smíchaného s vodou nebo solí (tu je třeba předem rozpustit v octě). Ne vždy však to jednoduché řešení zabere. Co tedy dělat v případě, že se tyto nejjednodušší metody ukážou jako nedostatečné?

Pomoci může i tato směs ingrediencí:

  • 1/3 šálku klasického octa,
  • 1 polévková lžíce sody,
  • 1 polévková lžíce pracího prášku,
  • horká voda.

Všechny ingredience nalijte je do lahve s rozprašovačem. Poté nastříkejte tento prostředek na koberec, nechte ho pár minut působit, a nakonec znečištěné místo vyčistěte klasickým kartáčem.

Skvrny od červeného vína

Skvrnu od červeného vína odstraníte tak, že ji ihned přetřete bílým vínem. Pokud se k čištění dostanete až po jejím vysušení, pak potřísněné místo posypte jedlou sodou a nechte hodinu působit. Jakmile soda beze zbytku absorbuje zbývající tekutinu, stačí koberec vysát.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvrny od jakéhokoli čaje

Nezáleží na tom, zda je vaším oblíbencem ten černý nebo zelený. Čerstvou skvrnu od čaje nejdříve jednoduše vysajte papírovou utěrkou, a poté do ní vetřete trochou prostředku na mytí nádobí. Následně by měla jít odstranit beze zbytku.

Mastné skvrny na koberci

Na tyto skvrny je nejúčinnější roztok soli a alkoholu, kterým stačí potřít znečištěné místo koberce. Dalším tipem je i kukuřičná mouka, ta si také skvěle poradí i s těmi nejodolnějšími mastnými skvrnami. Stačí posypat špinavou část koberce a po pár hodinách vysát. Během této doby dokáže kukuřičná mouka (nebo také kukuřičný škrob) absorbovat veškerou tekutinu rozlitou na koberec.

Inkoust a inkoustové skvrny

Pokud jste zamazali koberec propiskou nebo dokonce inkoustem určeným na kreslení, pak byste měli mít po ruce bramborový škrob a mléko. Obě složky smíchejte do konzistence pasty a natřete na místo potřísněné inkoustem. Nechte zaschnout. Po pár hodinách stačí koberec vysát a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skvrny od vosku

Zaschlý vosk na koberci je častou nehodou především během Vánoc, ale může se objevit kdykoliv. Nemusíte však panikařit. Naučte se, co dělat. Ze všeho nejdříve položte na ztuhlý vosk poměrně silnou vrstvu papírových utěrek a dobře je přitlačte je žehličkou (pokud má ta vaše funkci napařování, tak ji pro tento úkon raději vypněte).

Teplo by mělo roztavit vosk a papírové utěrky následně absorbují veškerou uvolněnou tekutinu. Dávejte ovšem pozor, abyste koberec nespálili – takovou skvrnu byste už totiž jen tak neodstranili.

Naučte se další triky pro odstraňování odolných skvrn v domácnosti

Jaké jsou vaše tipy pro odstranění odolných skvrn z koberce?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články