Sáčky zeleného čaje nevyhazovat, na zahradě poslouží jako hnojivo

Čajové sáčky nejsou odpadem, který by už neměl žádné využití – naopak. Pokud je použijete šikovně, pomohou vám na zahradě.

Proč si vzít k ruce čajový sáček i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zelený čaj je oslavován nejen pro své zdraví prospěšné účinky, ale také pro své potenciální využití na zahradě, jak píše web ProSvět. Je totiž velmi cenným zdrojem živin, který by se rozhodně neměl jen tak vyhazovat. Hodí se například jako účinné a ekologické hnojivo.

Výživná hodnota zeleného čaje

Zelený čaj obsahuje podle webu iReceptář několik sloučenin, které jsou pro růst rostlin velmi prospěšné. Nejvíce v něm najdete dusíku, který je nezbytný pro růst listů, a kyseliny tříselné, jež může pomoci mírně upravit pH půdy. Díky těmto živinám jsou sáčky zeleného čaje vhodné zejména pro kyselomilné rostliny, ale obecně se hodí pro širokou škálu zahradní flóry.

  • Dusík: Životně důležitý pro růst rostlin a vývoj zelených listů.
  • Draslík: Pomáhá celkové funkci a zdraví rostlin.
  • Fosfor: Je nezbytný pro přenos energie v rostlinách, napomáhá rozvoji kořenů a zvyšuje potenciál kvetení.

Čaj z vařených skořápek prokazatelně působí jako terapie pro rostliny. Po zalití budou zdravé, odolné a ochotně pokvetou i zaplodí

Příprava čajových sáčků pro použití na zahradě

Abyste použité sáčky zeleného čaje na zahradě využili co nejlépe, je důležité je správně připravit, aby z nich vaše rostliny získaly maximální užitek. Pro začátek je propláchněte čistou vodou, zejména pokud byl čaj slazený, abyste odstranili případný cukr, který by mohl přilákat škůdce. Já to pro jistotu dělám vždy. Po opláchnutí je rozložte na topení nebo alespoň na tác, aby vyschly (předejdete tak růstu plísní). Po vysušení sáčky rozřízněte a sušené čajové lístky jednoduše vyjměte. Jak je použít? Možných aplikací je několik:

  • Smíchejte sušené čajové lístky přímo s půdou v květináčích nebo zahradní zeminou, aby se při jejich rozkladu pomalu uvolňovaly živiny.
  • Sušené čajové lístky nasypte kolem rostlin jako mulč. To jim nejen dodá výživu, ale také pomůže udržet vlhkost.
  • Vůně zeleného čaje může pomoci odradit od zahrady některé škůdce – stačí je nasypat na záhony, které mohou být k jejich útoku náchylné.
Pokud si rádi pravidelně dopřáváte šálek svého oblíbeného čaje, pak se sáčků od něj určitě nezbavujte. Hodí se na zahradě. iZdroj fotografie: wuestenigel / Creative Commons / CC-BY
Pokud si rádi pravidelně dopřáváte šálek svého oblíbeného čaje, pak se sáčků od něj určitě nezbavujte. Hodí se na zahradě

O další tipy, jak s čajovými sáčky naložit, se Chalupáři-Zahrádkáři podělili v tomto článku. Skvěle se hodí třeba pro použití v domácnosti.

Jak využíváte již nepotřebné čajové sáčky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články