Sazenice paprik a rajčat porostou mnohem rychleji, chce to hnojivo z hrachové vody

Aby se vám letos sazenice opravdu vyvedly, musíte je správně vyživit. Postačí vám hnojiva z domácích zdrojů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nejlepší hnojivo pro papriky a rajčata musí podle mě vždy kombinovat základní živiny se snadnou aplikací. Směs popela a cibulových slupek je sice netradiční, ale perfektně obohacuje půdu o draslík a stopové prvky důležité pro vývoj silných, zdravých stonků a chutných, šťavnatých plodů. A jako bonus je vlastně zadarmo.

Domácí hnojivo pro papriky a rajčata

Popel, bohatý na draslík, zvyšuje celkovou vitalitu a odolnost rostlin vůči stresu, zatímco cibulové slupky dodávají půdě vápník, síru a další draslík, čímž podporují silný růst. A jak je používat? Návod nám poslala naše čtenářka Michaela K. z Olomouce, která se s čtenáři Chalupářů-Zahrádkářů podělila i o návod na hnojení bramborovými slupkamiVezmu dva šálky popela a dvě hrsti suchých cibulových slupek. To zaliju vodou (slupky zatím) a nechám přes noc vylouhovat. Pak přecedím, naředím 1:10 a používám jednou týdně místo zálivky.“

Hodí se i hrách

Pokud hledáte jednotné hnojivo pro sazenice rajčat a paprik, vsaďte na hrachovou vodu. Hrst hrachu přes noc namočte, ráno v téže vodě rozmixujte a tekutinu přeceďte. Sazenice s její pomocí zalévejte jednou týdně – dodáte jim tak všechny potřebné živiny.

Co dělat se slábnoucími sazenicemi: Chce to fosfor a hořčík

Co dělat, když listy sazenic žloutnou nebo fialoví: Chce to fosfor a hořčík

Hnojení paprik ve skleníku

Pro ty, kteří pěstují papriky ve skleníku, však tento návod stačit nebude. Rostliny totiž kvůli svému rychlejšímu růstu a větší plodnosti potřebují živin více, je tedy třeba toto domácí hnojivo na papriky podpořit i některým z běžných druhů dostupných v obchodech. A zapomenout byste podle webu MagazínDoma neměli ani na správně připravenou půdu.

sazenice paprik iZdroj fotografie: Depositphotos
Rychle rostoucí sazenice nemusí být jen snem, chce to hnojivo ze z hrachu

Hnojivo z droždí pro sazenice

Tato skromná houba použitá jako hnojivo poskytuje nesčetné množství výhod, včetně lepšího vstřebávání živin, zrychleného růstu a lepší odolnosti vůči chorobám.

  • Rozpusťte 10 g čerstvých pekařských kvasnic v litru vlažné vody a nechte je aktivovat a rozmnožit.
  • Přidejte lžíci cukru, abyste kvasinky nakrmili, a hrst popela nebo rozdrcených cibulových slupek, čímž směs obohatíte o další živiny.
  • Jakmile směs kvasinek mírně zkvasí, zřeďte ji v 10 litrech vody, abyste vytvořili hnojivo okamžitě připravené k použití.

Zalévejte rostliny paprik touto směsí kvasnic a zaměřte se na kořenovou zónu, abyste podpořili jejich vstřebávání. Naopak na listech by mohl spíše ublížit. Aplikace postačí jedenkrát za týden, mezitím zalévejte čistou vodou. A dbejte také na to, aby půda mezi aplikacemi nevyschla, jak radí web RadyNaVšechno. Na to jsou totiž papriky obzvláště citlivé.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy při péči o sazenice?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články