Sazenice rajčat a paprik porostou jedna báseň, stačí je pohnojit obyčejným jódem

Pokud chcete, aby se vašim mladým sazenicím dařilo opravdu dobře, vyzkoušejte jejich hnojení jódem. Je to velmi jednoduchá a přitom levná technika.

Sazenice rajčat a paprik porostou skvěle, stačí je pohnojit obyčejným jódem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jód je jednoduchý (ale účinný) domácí pomocník, který hraje klíčovou roli ve zdraví a vitalitě sazenic rajčat a paprik. Pouhá kapka v litru vody se stává mocným elixírem, který oživuje rostliny, podporuje jejich silný růst a odolnost vůči chorobám. Tento stopový prvek navíc také skvěle upravuje dusíkovou rovnováhu v rostlinách a posiluje jejich imunitní systém.

Med a jód jako hnojení

Ale jen sám o sobě by vám až tolik výhod neposkytl. Proto je dobré ho spojit s dalším přírodním prostředkem – medem. Med totiž doslova naplní půdu prospěšnými látkami, zlepší její strukturu a pozve do ní prosperující společenství mikroorganismů, které podporují zdraví a růst rostlin. Stačí v litru vody rozmíchat malou lžičku medu a tři kapky jódu a máte hotovo. „Toto šetrné přírodní hnojivo aplikované jednou za dva týdny zajistí, že sazenice vyrostou silné a zdravé, připravené čelit světu,“ napsala nám spolu z výše zmíněným návodem čtenářka Iva N. z Trutnova.

Africká fialka

Jak na rychle kvetoucí fialky: Pár kapek jódu a odvděčí se krásnými květy

Jak si vypěstovat sazenice

Sazenice rajčat a paprik budou vděčné především za perlitem obohacené substráty. Ty jim nabízejí opravdu ideální start – zajišťují dostatečné zadržování vlhkosti a zároveň i vítanou prodyšnost pro jejich jemné kořínky, jak píše web Časopis-Rozmarýna. Vyberte jim také útulné místo, kde se okolní teplota pohybuje kolem 20 °C. A nezapomeňte na ani pravidelné zalévání, které udržuje půdu vlhkou. Ale buďte opatrní a dbejte na to, aby nedošlo k přemokření, které znamená pro kořeny dychtivě hledající kyslík vždy spolehlivou zkázu.

Popelové domácí hnojivo

Jak sazenice rostou, zvyšují se podle webu ProŽeny i jejich nároky na živiny. Domácí hnojivo vyrobené z dřevěného popela je bohatým zdrojem draslíku a dalších minerálů (návod na něj zveřejnili Chalupáři-Zahrádkáři v tomto článku). Spolu s jódem a medem tak vytváří ucelený výživový plán, který podporuje vývoj rostlin opravdu skvěle.

Jód není obvyklým hnojivem pro rajčata a papriky – ovšem mnoho zahrádkářů, kteří ho vyzkoušeli, už na něj nedá dopustit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Jód není obvyklým hnojivem pro rajčata a papriky – ovšem mnoho zahrádkářů, kteří ho vyzkoušeli, už na něj nedá dopustit

Jak na přesazování

Když sazenice dozrají, nastane čas pro jejich další velké dobrodružství: přesazování. To je nejvhodnější provést ve chvíli, kdy se u nich vytvoří dva pravé listy, jak mi radila moje teta. Dopřejte jim privilegium větších květináčů naplněných substrátem bohatým na živiny a uvidíte, jak skvěle se jim bude dařit.

Jak pěstovat papriky ve skleníku

Čím ošetřujete sazenice paprik a rajčat vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články