Sazenice rajčat porostou mnohem rychleji, stačí jim dát lžíci skořice

Skořice je při péči o sazenice opravdu nenahraditelná. Dokáže je totiž posílit opravdu mnoha způsoby – a to skoro zadarmo.

Sazenice rajčat porostou mnohem rychleji, stačí jim dát jen lžíci skořice i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tento aromatický poklad, získávaný z vnitřní kůry stromů Cinnamomum, skrývá tajemství, která mohou změnit vaše zahradnické postupy, zejména pokud jde o péči o sazenice rajčat. Kromě kulinářského využití totiž toto koření slouží i jako mocný spojenec proti běžným zahradnickým potížím – od houbových hrozeb až po invazi škůdců, které podle webu iReceptář mladé rostlinky až příliš často ohrožují.

Skořice: Přírodní fungicid

Například posypání povrchu zeminy skořicovým práškem nejenže bojuje proti plísním, ale také vnáší do vaší pokojové zahrady příjemnou vůni. Díky svým protiplísňovým vlastnostem je toto koření podle informací z magazínu NašeZahrada bezpečnou a účinnou alternativou chemických fungicidů, která chrání kvalitu ovzduší ve vaší domácnosti a zároveň pečuje i o vaše rostliny. A podle mých zkušeností stačí opravdu jen tenká vrstva.

7 dní zalévání rajčat tímto odvarem podpoří vývoj silného stonku. Později jim nebude vadit obtěžkání vyvinutými a šťavnatými plody

Regenerace kořenů a hojení ran

Stres spojený s přesazováním může sazenice rajčat zranit a jejich kořeny se během přesazování často poškodí. A právě tady můžete skořici použít doslova jako hojivý balzám, jak už Chalupáři-Zahrádkáři upozorňovali dříve. Přidání skořice do půdy při každém přesazování usnadňuje žádoucí regeneraci kořenů a napomáhá rychlému zotavení stresovaných rostlin.

Kromě toho se ovšem tato šikovná pomocnice uplatňuje i při ošetřování řezných ran nebo různých poranění na rostlinách. Poprášení čerstvých řezných ran skořicí totiž urychluje hojení a vytváří ochrannou bariéru proti patogenním houbovým patogenům.

Použití skořice proti plísním iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete svým sazenicím co nejvíce prospět, vezměte si při péči o ně k ruce skořici. Má skoro zázračné účinky

Skořice jako stimulátor zakořeňování

Zkoušeli jste někdy rajčata množit z tzv. zálístků, které musíte z tyčkovitých odrůd rajčat odstraňovat? Pokud ne, pak to zkuste – a k ruce si vezměte právě skořici. Ponoření špičky řízku do skořice před výsadbou působí stejně jako aplikace různých přírodních hormonů pro zakořenění z obchodu. A za zkoušku opravdu nic nedáte.

Jak používáte skořici na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články