Co se spadaným listím: Jde o jednu z nejlepších přísad do kompostu

S likvidací spadaného listí byste neměli příliš pospíchat. Ve skutečnosti vám bude velmi užitečným pomocníkem na zahradě. Zjistěte, jak jej použít jako základ do kompostu.

Chyby při zimním zakrývání zahrad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spadané listí je nedílnou součástí podzimu. Pro některé je oblíbenou pokrývkou trávníku i cest, pro jiné naopak hotovou noční můrou. Mnozí se pak uchylují k jeho pálení, aby se celé hromady co nejrychleji a nejjednodušeji zbavili. Spadané listí je přitom dokonalou přísadou do kompostu, který pak můžete používat v průběhu celé sezony. Většina lidí z redakce už dávno vyzkoušela metodu z webu Sierra Club a spadané listí hážou raději na kompost. Na příští rok tak mají hnojivo připravené.

Výhody spadaného listí

Tlející spadané listí vrací do půdy velké množství živin, které rostliny potřebují ke svému správnému vývoji a růstu. Lze je použít i jako mulčovací směs a tím záhony ochránit před mrazivými teplotami, vysycháním nebo erozí. Navíc je spadané listí útočištěm pro mnoho druhů hmyzu, který podporuje jeho rozklad. Pokud se vám však hromádky tlejícího listí nezamlouvají, můžete je napytlovat a vyrobit z nich kompost, jak jsme doporučovali v článku na Chalupáři-Zahrádkáři.cz.

Jaké listí se hodí na kompost

Pokud máte na zahradě vlastní kompostér, spadané listí je pro něj skvělou přísadou. Vybírat byste však měli jen zdravé kousky, které nejeví známky nemoci, houbových chorob nebo plísní, které by mohly znehodnotit celou kompostovací směs. Ze stejného důvodu se vyhněte i přírodnímu materiálu ošetřeném chemikáliemi. I web Garden World potvrzuje, že kompostování listí je velmi snadné a opravdu účinné.

Pálení listí je také možné

Řada lidí listí také pálí ,to však není mnohdy tak jednoduché. Pálení listí je na většině místech v ČR regulováno obecními nebo městskými vyhláškami. Při jejich nedodržování vám hrozí pěkně vysoká pokuta. Základními pravidly pak je tuto činnost provádět minimálně 50 metrů od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od obydlí a hořlavých materiálů. Nutná je také přítomnost osoby starší 18 let a připravené hasicí pomůcky. Jak jsme již dříve radili na webu Chalupáři-Zahrádkáři.cz, měli byste listí raději využít jinak.

hrabání spadaného listí iZdroj fotografie: Freepik

Další způsoby využití spadaného listí

Kromě kompostování nebo pálení spadaného listí je doporučováno nechat menší hromádku na odlehlém místě v rohu zahrady, kde bude dokonalým úkrytem pro ježky a další drobné živočichy, kteří v ní budou moci přezimovat. Naše čtenářka Alena M. z Vrbna pod Pradědem se s námi podělila o své praktiky: ,,Spadané listí vždy kompostuju nebo jím mulčuju záhony. S vnoučaty také připravujeme hromádku pro ježečky a na jaře jim k ní přidáme jablíčka. Každý rok se na to všichni těšíme.”

Jaká jsou základní pravidla kompostování

Jak nakládáte se spadaným listím na své zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články