Nespěchejte s pálením nebo vyhazováním spadaného listí, stále se vám bude hodit

Aby ani lísteček z vašich stromů nepřišel nazmar, naučte se zpracovávat spadané listí několika různými způsoby. Zahradě prospěje.

pálení listí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

S padajícím podzimním listím stojí mnoho lidí před každoročním úkolem úklidu své zahrady. V mnoha případech je okamžitou reakcí shrabání a likvidace spadaného listí, a to buď jeho spálením, nebo vyhozením do popelnice. To je však zcela zbytečné, na zahradě vám totiž prospěje mnohem lépe.

Zdravé listí jako mulč

Jedním z nejběžnějších a nejpřínosnějších způsobů využití spadaného listí je jeho využití jako mulče. Zdravé listí bez chorob a škůdců je vynikajícím mulčovacím materiálem, který půdu ochrání a dodá jí živiny. A chcete-li zabránit tomu, aby záhony ovládl nežádoucí plevel, použijte ho také. Jednoduše ho rozprostřete na půdu a nechte tak.

Mulčování listím navíc pomáhá zadržovat půdní vlhkost, regulovat teplotu zeminy a snižovat erozi. Zabraňuje také zhutňování půdy, jež může bránit růstu rostlin. Při rozkladu listů se do půdy uvolňují důležité živiny, které ji přirozeně obohacují. S příchodem jara pak můžete rozkládající se listí buď ponechat na místě, nebo je zapracovat do půdy a dále zlepšit její kvalitu.

Ochrana před mrazem

Spadané listí může posloužit jako účinný izolátor zahrady a poskytnout všem rostlinám ochranu před mrazem. Stačí ho navršit kolem základny křehkých rostlin, jako jsou růže, hortenzie a mladé okrasné či ovocné keře. Funguje to jako přikrývka, která je chrání před nepříznivými účinky mrazu.

Ježci ochrání vaší zahradu před dotěrnými šneky a slimáky iZdroj fotografie: Pixabay
Spadané listí je pro zahradu doslova poklad

Je však důležité si uvědomit, že ne všechny listy jsou pro tento účel vhodné. Vyhněte se použití listí z dubů, ořešáků, lískových ořechů nebo kaštanů, protože mohou uvolňovat chemické látky, které růstu rostlin brání. Pro ochranu před mrazem je vhodnější listí z jiných stromů, jako jsou javory nebo ovocné dřeviny.

Vytváření bohatého kompostu

Spadané listí může být také cenným doplňkem kompostu. A proč právě listí? Je totiž vynikajícím zdrojem uhlíku, který je základní složkou kompostu. Vyvažuje na dusík bohaté kuchyňské zbytky a odpad ze zahrady, které sem běžně přidáváte.

Pokud spadané listí použijte správně, dodáte zahradě cenné živiny a skvěle provzdušníte půdu iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud spadané listí použijte správně, dodáte zahradě cenné živiny a skvěle provzdušníte půdu

Chcete-li urychlit rozklad, zvažte drcení listí nebo jeho smíchání s jinými kompostovatelnými materiály. Myslete také na to, že pravidelné převracení a udržování vlhkosti jsou pro udržení zdravého procesu kompostování nezbytné. Za několik měsíců až rok budete mít bohatý, drobivý kompost připravený ke zlepšení půdy a výživě rostlin. A podobně univerzální využití mají i melounové slupky.

Melouny skvěle porostou i přímo na kompostu – stačí jen vědět, jak na to

Jak zpracováváte spadané listí vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články