S vyhazováním slupek z melounu nespěchejte. Na zahradě poslouží jako hnojivo

Neplýtvejte zbytečně zbytky z melounu – určitě nepatří do popelnice. Naopak, pokud je použijete na zahradě, rychle se promění v opravdu skvělé hnojivo.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jakmile si jednou vychutnáte šťavnatou sladkost melounu, je snadné zahodit zbytky slupek jako odpad. Zkušení zahrádkáři však vědí své – melounové slupky jsou darem přírody pro vaši zahradu a mají cenné vlastnosti, které mohou zlepšit zdraví vaší půdy a rostlin.

Přínosy melounových slupek pro vaši zahradu

Melounové slupky není radno podceňovat. Obsahují důležité živiny, které mohou obohatit půdu na vaší zahradě a podpořit růst rostlin. Stačí je jen využít tím správným způsobem a budete jejich působením velmi příjemně překvapeni.

Kompostování slupek z melounu

Než se zbavíte melounových slupek, zvažte jejich přidání do kompostu. Chcete-li to udělat efektivně, nakrájejte slupky na menší kousky. Přimíchejte je do kompostovací nádoby a zajistěte, aby byly dobře promíchány s ostatními kompostovacími materiály. Jak se kompost rozkládá, melounové slupky do něj přispějí svými živinami.

Jak použít slupky z melounu na zahradě – pohnojí i pomohou proti škůdcům iZdroj fotografie: Depositphotos
Léto je sezónou melounů – jejich slupky však nemusí skončit v popelnici

Obohacení zahrady jednoduše a přímo

Využijte melounové slupky jako přírodní hnojivo pro svou zahradu. Začněte tím, že je jemně nakrájíte a zahrabete do záhonů. U tzv. vyvýšených záhonů mohou slupky tvořit spodní vrstvu před přidáním zeminy. Tato technika nejen vyživuje půdu, ale také pomáhá zlepšit její odvodnění. Časem se melounové slupky rozloží, uvolní živiny do půdy a prospějí vašim rostlinám.

Ošetření listů pokojových a okrasných rostlin

Melounové slupky mohou hrát roli i při výživě vašich pokojových rostlin. Roztok bohatý na živiny vytvoříte namočením nasekaných melounových slupek do vody asi na čtyři hodiny. Tekutinu sceďte, abyste odstranili veškeré pevné částice, a vytvořte tak zředěný roztok, který můžete použít k otření listů pokojových rostlin nebo okrasné zeleně. Toto šetrné ošetření listů dodá rostlinám základní živiny a vitamíny, které podporují jejich krásu a lesklé listy.

Slupky od melounu se uplatní jako skvělé hnojivo pro vaši okrasnou i zeleninovou zahradu – stačí je jen správně použít iZdroj fotografie: Pixabay
Slupky od melounu se uplatní jako skvělé hnojivo pro vaši okrasnou i zeleninovou zahradu – stačí je jen správně použít

Kromě toho mohou nasekané melounové slupky sloužit jako hnojivo pro přihnojování. Stačí je zakopat asi 10 cm od stonků rostlin. Jak se rozkládají, uvolňují do půdy živiny, které vašim rostlinám dodají potřebnou vzpruhu. A jako bonus vám mohou pomoci i proti některým škůdcům.

Roztok z melounových slupek

Přes noc namočte melounové slupky do vody a ráno vše přeceďte – tím získáte perfektní listové hnojivo. Při nanášení roztoku melounových slupek na listy rostlin postupujte šetrně, abyste je nepoškodili. A vyberte si pokud možno časné ranní nebo večerní hodiny, abyste předešli spálení listů sluncem.

Melouny skvěle porostou i přímo na kompostu – stačí jen vědět, jak na to

Jak zužitkováváte zbytky z melounu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články