Shrabané listí nikdy nevyhazovat, na zahradě poslouží jako kvalitní mulč

Abyste dary své zahrady využili opravdu na maximum, nezapomeňte na podzim shrabat listí a ochránit s ním rostliny.

Chyby při zimním zakrývání zahrad i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podzimní období s sebou přináší krásný a bohatý koberec spadaného listí, který pokrývá zahrady a trávníky. Bylo by však škoda ho po shrabání jen tak vyhazovat. Využití shrabaného listí jako mulče může podle webu TheSpruce významně přispět ke zdraví zahrady.

Jak prospívá listí zahradě

Listí slouží jako důležitý zdroj výživy pro různé bezobratlé živočichy, jako jsou žížaly a brouci, kteří hrají klíčovou roli při udržování zdravého zahradního ekosystému, jak píše magazín ModerníZahrada. Žížaly jsou známé svou schopností provzdušňovat půdu, čímž zvyšují její úrodnost. Listy navíc poskytují úkryt ježkům, kteří loví slimáky poškozující zahradu, a přispívají tak k přirozenému systému ochrany proti škůdcům.

Listí se hodí jako mulč

Jedním z hlavních přínosů ponechání listí na zahradě je vytvoření přirozené tepelně izolační vrstvy. „Tato vrstva pomáhá regulovat teplotu půdy a chrání kořeny rostlin před extrémním chladem během zimních mrazů. Tento postup navíc podporuje vyváženější ekosystém tím, že zachovává přirozené prostředí a zdroje potravy pro užitečný hmyz,“ radí zahradník Lukáš O. z Jistebnice. „Na trávníku však může ponechání silné vrstvy listí bránit proudění vzduchu a vody, což brání růstu a zdraví trávy. A to byste zcela jistě nechtěli.

U stálezelených rostlin pak vrstva listů dokáže velmi účinně blokovat sluneční světlo, což může zpomalit jejich růst,“ dodává ještě. Využití shrabaného listí uspořádáním do hromad kolem základů stromů je nejen chrání před mrazem, ale také poskytuje přirozené úkryty pro ježky a další živočichy. A nezapomeňte ani na přikrytí cibulnatých rostlin, hromadami listí, které je v drsných zimních podmínkách ochrání,“ dodává čtenářka Marta P. Z Hronova.

Co se shrabaným listím: Vhození do popelnice není dobrý nápad, za pálení zase hrozí pokuta. Co ho zkusit proměnit na hnojivo nebo mulč?

Kam s nadbytkem listí

Pokud nemáte své shrabané listí kam dát, určitě ho neházejte do kontejneru – existuje totiž i mnoho jiných možností. Majitelé domů se zahradou ho mohou odvážet do obecních kompostáren nebo je v rámci odpadového hospodářství shrabat do pytlů a nechat vedle popelnice (ne všechna města však toto umožňují). Mně se osvědčily i biopopelnice, kam se vejde vše, co aktuálně nedokážu zkompostovat – třeba i listí z ořešáku.

Ježci ochrání vaší zahradu před dotěrnými šneky a slimáky iZdroj fotografie: Pixabay
Spadané listí je pro zahradu doslova poklad

A vyrobit si z něj můžete i listovku, která se skvěle hodí jako výživa pro pokojové rostliny, což jsme v redakci Chalupáři-Zahrádkáři také otestovali. A vyzkoušet můžete i o něco rychlejší je kompostování v plastových pytlích, jak jsme na také informovali.

Jak zužitkováváte shrabané listí ze zahrady vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Jaroslava Bednářová

Mám bohatou odbornou praxi, jsem autorkou mnoha článků a zahraničních knih o pěstování rostlin. Mé radosti a nápady oživí vaše zahrady a zvýší vaše zahradnické dovednosti.

Zobrazit další články