Sklizeň okurek urychlena až o 14 dní: V hlavní roli síran amonný

Okurky patří mezi velmi oblíbené plodiny. Pokud chcete jejich sklizeň urychlit, vezměte si na pomoc síran amonný.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pěstování okurek může skrývat mnohá překvapení. Věděli se například, že si je můžete užívat klidně o dva týdny dříve než vaši sousedé? Stačí jim už od počátku dopřávat to správné hnojivo, které nezbytně potřebují pro svůj optimální vývoj. Skvěle se k tomu účelu hodí i mnohé domácí prostředky, včetně síranu amonného a cibulových slupek.

Výhody síranu amonného pro okurky

Síran amonný je zcela bezpečné hnojivo, které rostliny snadno vstřebávají. Poskytuje jim nezbytný dusík a síru. Dusík podporuje rychlý růst listů, zatímco síra pomáhá rostlinám účinně extrahovat živiny z půdy a odolávat chorobám.

Příprava hnojiva pro sazenice

Příprava roztoku se síranem amonným doma je poměrně jednoduchá. Vezměte jednu čajovou lžičku granulí a rozpusťte je ve dvou litrech vody. Poté použijte tento roztok k zalévání sazenic okurek (aplikujte přibližně 3 až 4 polévkové lžíce na rostlinu).

Úrodu okurek opravdu razantně zvýší zálivka z kyseliny borité iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomohou i slupky cibule

I potravinový odpad lze při péči o zahradu obvykle skvěle využít. Stačí vzít slupky z cibule doplněné těmi banánovými a připravit z nich skvělou výživu pro vaši plodovou zeleninu. A jak na to? Pro přípravu tohoto nálevu namočte jednu banánovou slupku a slupky ze tří cibulí do tří litrů vody. Roztok nechte tři dny louhovat na teplém místě, poté tekutinu sceďte a ke každé sazenici okurky aplikujte 2 až 3 polévkové lžíce roztoku. Obě hnojiva také můžete zkombinovat. Stačí, když v nálevu ze slupek rozmícháte síran amonný. Dávkování snižte o třetinu. 

Pomůže i cukr a droždí

Výběr správných hnojiv je zásadní pro celkové zdraví a produktivitu okurek. Správný růst mladých sazenic okurek můžete také podpořit speciální zálivkou, kterou si snadno připravíte doma. Nestojí skoro žádné peníze a s výsledkem budete nadmíru spokojeni. Pokud dodáte zemině i trochu obyčejného popela, můžete se brzy těšit z krásných, velkých a zdravých okurek. Vaše okurky rychle zesílí, zlepší se jejich celková kondice a lépe porostou.

Sklizeň okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z popela, octa a vaječných skořápek

Smíchejte 1 šálek popela z dřeva, 1 šálek octa a 5 rozdrcených vaječných skořápek ve vhodné nádobě. Přidejte dostatek vody, aby se směs stala tekutou, a nechte ji odpočinout po dobu 24 hodin. Poté směs sceďte a použijte jako běžné hnojivo pro okurky a rajčata. Hnojivo aplikujte jednou za 2 týdny. Pro mladé sazenice pak stačí jen jedna čajová lžička tohoto osvědčeného hnojiva.

Ale pozor – myslete na to, že příliš mnoho hnojení může mít na růst vaší zeleniny negativní vliv. Proto je vždy důležité dodržovat doporučené dávkování a postupovat opatrně. Hnojení okurek a rajčat přírodními hnojivy (jako je tento recept) může pomoci zlepšit kvalitu a výnos vašich rostlin a jde o ekologický a levný způsob, jak zajistit, aby vaše rostliny byly zdravé a s plody vynikající chuti.

Jak o sazenice okurek pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články