Skořápky od vajec nevyhazujte, každá rostlina za ně bude nesmírně vděčná

Naučte se využívat vaječné skořápky naplno. Své zahradě totiž jejich prostřednictvím prospějete v opravdu mnoha směrech.

Skořápky od vajec nevyhazujte, každá rostlina za ně bude vděčná i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Obyčejná vaječná skořápka, často přehlížená a vyřazovaná, v sobě skrývá tajemství živější, zdravější a plodnější zahrady, jak informuje web iReceptář. Stačí se jen naučit ji používat tím opravdu správným způsobem – tedy vlastně hned několika.

Síla živin pro rostliny

Vaječné skořápky jsou mnohem víc než jen ochranný obal skromného vajíčka; podle informací z webu HomeInCube jsou zásobárnou živin. Skládají se totiž převážně z uhličitanu vápenatého a představují tak přirozený zdroj vápníku, který je pro zdraví rostlin životně důležitým prvkem. Obsahují také stopy draslíku, fosforu, hořčíku, zinku a železa, které jsou nezbytné pro růst, kvetení a tvorbu plodů.

Vápník: základní kámen zdraví rostlin

Vápník hraje klíčovou roli v životě rostlin, přispívá k jejich strukturální pevnosti, umožňuje příjem živin a podporuje zdravý vývoj. Nedostatek vápníku může vést k řadě problémů, jako je hniloba konce květu u rajčat a paprik, zpomalený růst a oslabený kořenový systém. Začlenění vaječných skořápek do zahrady poskytuje pomalu se uvolňující formu vápníku, která zajistí, že vaše rostliny zůstanou silné a odolné. Já to tak dělám už roky a nemůžu si to vynachválit.

Čísla na skořápkách od vajec: Prozradí trvanlivost, velikost i kvalitu

Proměna vaječných skořápek v zahradní zlato

Přeměna vaječných skořápek v cenný zdroj pro vaše rostliny může být jednoduchá i složitá, záleží na zvolené metodě. Zde jsou dva způsoby, jak vytvořit hnojivo. Jen na vás, který si vyberte – oba jsou skvělé.

Drcené vaječné skořápky

Začněte tím, že vaječné skořápky nasbíráte a opláchnete, abyste odstranili veškeré zbytky vajec. Po vysušení je rozdrťte na malé kousky nebo prášek. Rozdrcené vaječné skořápky můžete přimíchat přímo do půdy nebo je nasypat kolem základny rostlin (tady podle zkušeností redakce Chalupáři-Zahrádkáři poslouží i jako ochrana proti slimákům). Tato metoda je výhodná zejména pro rostliny v květináčích, kde se živiny v půdě mohou rychleji vyčerpat.

Vaječné skořápky iZdroj fotografie: Peter Griffin / Creative Commons / CC0
Vaječné skořápky rozhodně nepatří mezi odpad, který byste měli jen tak vyhazovat do popelnice. Naopak, na zahradě se vám mohou velmi hodit

Tekutý elixír: Čaj z vaječných skořápek

Chcete-li získat silnější přísun živin, zvažte přípravu čaje z vaječných skořápek. Vložte proto rozdrcené vaječné skořápky do sklenice a zalijte je vroucí vodou. Sklenici uzavřete a nechte ji stát na chladném a tmavém místě asi týden. Tímto procesem se do vody extrahuje vápník a další minerály, čímž vznikne čaj bohatý na živiny. Tekutinu následně přeceďte a použijte ji k zalévání rostlin, čímž jim poskytnete přímý zdroj nezbytných minerálů.

Jak používáte vaječné skořápky na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články