Žádní šneci a slimáci na zahradě, stačí po ní rozsypat vaječné skořápky

Slimáci vám už nikdy žádné sazenice neokoušou. Stačí, když je ochráníte běžným odpadem ze své kuchyně – vaječnými skořápkami.

Slimáci se na zahradu ani nepřiblíží, pomůže vám mýdlo s česnekem i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Slimáci nebývají na zahradě právě vítáni. Tito na první pohled neškodní plži mohou v dobře udržované zahradě způsobit spoušť a pochutnat si prakticky na jakékoli zeleni, která se dostane do jejich blízkosti. Pokud však nechcete sázet na chemii, zkuste jiný postup. Přichází skromná vaječná skořápka – jednoduchý, ale překvapivě silný spojenec v arzenálu zahrádkářů proti slimákům a plžům.

Odhalení kouzla vaječných skořápek

Koncept používání vaječných skořápek k odhánění zahradních škůdců má své kořeny v jejich fyzikálních vlastnostech, jak tvrdí web Prima-Receptář. Když se skořápky rozdrtí na jemné kousky, vytvoří bariéru, která je pro slimáky a jiné plže ostrá a nepříjemná.

Jak ochránit zahradu

Příprava vaječných skořápek pro obranu zahrady je jednoduchý proces, který však vyžaduje pozornost věnovanou detailům, aby byla zajištěna jejich účinnost, jak upozorňuje web Novinky. Vždy proto začněte důkladným omytím vaječných skořápek a také jejich usušením – k ruce si vezměte troubu. Pečení skořápek po dobu přibližně 10 minut při mírné teplotě nejenže zajistí jejich úplné vysušení, ale také napomůže odloupnutí tenké blány uvnitř, čímž vznikne čistá, neposkvrněná skořápka připravená k drcení.

Hnojivo na rajčata po vysazení: Svou práci odvede popel i vaječné skořápky

Poté je zbývá už jen rozdrtit. Ať už se rozhodnete použít hmoždíř a tlouk, váleček nebo mlýnek na obilí, pamatujte si, že cílem je vytvořit hrubý prášek, kterým můžete posypat rostliny a jejich okolí. Zrnitost vaječných skořápek je druhotná – vytvořit neprůchodnou bariéru pro slimáky a plže zvládnou v každém případě.

Doplnění bariéry z vaječné skořápky

Ti, kteří hledají další posílení této obrany, mohou zvážit, zda vedle vaječných skořápek nevysadit flóru odpuzující slimáky. Bylinky, jako je levandule, šalvěj a majoránka či aromatická zelenina v čele s česnekem a cibulí vydávají vůně, které slimáky a plže odpuzují. A mnoho z nich navíc odpuzuje i mravence, takže zabijete takříkajíc dvě mouchy jednou ranou.

Aby vás o úrodu na zahradě už nikdy nepřipravili přemnožení slimáci, připravte se na ně s předstihem už teď. iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby vás o úrodu na zahradě už nikdy nepřipravili přemnožení slimáci, připravte se na ně s předstihem už teď

Jako další skvělá obrana vystavěná kolem zahradních záhonů může důmyslně fungovat vodou naplněný příkop. Já ten svůj napájím z okapu a slimáci přes něj nepřelezou,“ radí čtenářka Hana T. z Mladé Boleslavi. Mně se tenhle nápad líbí, takže ho určitě brzy vyzkouším. A Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti doporučovali také docela obyčejnou kávu.

Jak proti slimákům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články