Hnojivo na rajčata po vysazení: Svou práci odvede popel i vaječné skořápky

Rajčata po vysazení potřebují péči. Pomoci jim může hnojení popelem nebo vaječnými skořápkami. Je třeba dodržet postup.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Při pěstování rajčat je nutné dodržet určité postupy, aby vyrostly silné rostliny, které vám dají bohatou úrodu. Především hnojení má přímý vliv na velikost i kvalitu plodů. Není však třeba sahat po drahých chemických hnojivech. Velmi dobrou práci odvedou i zbytky z kuchyně a odpadky ze zahrady.

Zdravé silné sazenice

Je důležité zajistit, aby rostlina byla zdravá a silná. Vytáhlé, slabé, přerostlé rostlinky se slabými stonky příliš plodů nedají. Pokud takové máte, nezoufejte, ještě se dá ledaco zachránit. Pomůže diagonální výsadba, klidně i vodorovná. Z rostlin odstraňte spodní listy a zasaďte je hodně zešikma nebo i přímo položte a stonek s kořeny a zahrňte hlínou.

Volný nechte jen vršek rostliny. Nemusíte mít strach, že rajče bude křivé, téměř ihned se zvedne a roste krásně rovně. Důležité je, že jste zvětšili plochu pro růst nových kořínků, které vyrazí ze zakrytého stonku. Tím posílíte kořenový systém a rostlina zesílí.

Kdy do volné půdy

Jakmile máte silnou rostlinu, která má alespoň 4 pravé listy a spodní část stonku je fialová a tvrdá, můžete ji přesadit na konečné stanoviště. Rajčata jsou ale teplomilná a tedy velmi citlivá na nízké teploty. Proto je před výsadbou ven postupně otužujte. Do skleníku je lze zasadit už na přelomu dubna a května, do volné půdy až v druhé polovině května, když se dostatečně oteplí a nehrozí jarní mrazíky.

Velká úroda cherry rajčat iZdroj fotografie: Depositphotos

Biologické hnojivo hned od začátku

Rajče je velmi náročné na živiny, zvláště v době nasazení květů a plodů. Proto je sázejte do speciální směsi, která by měla obsahovat:

Směs míchejte v poměru 2:1 nebo dokonce 1:1. Popel obsahuje fosfor, draslík a další živiny, skořápky jsou bohaté na vápník, odkyselují a provzdušňují půdu. Rozkládají se však 2 až 3 roky, takže jen umleté dodají vápník spíše dalším generacím rostlin. Abyste si zajistili, že poslouží už letošní úrodě, část jich spalte. Nemáte-li v zásobě skořápky, použijte místo nich kostní, rohovinovou, čedičovou nebo rybí moučku, v nouzi i perlit, který také pomůže rychlému vývoji kořenů.

Hnojivo na rajčata po vysazení iZdroj fotografie: Depositphotos

Sázení rajčat a jak na to

I zdravé, silné rostliny sázejte vždy hlouběji, než byly v květináči. Účel je stejný, posílit kořenový systém, aby mohlo rajče přijímat co nejvíc živin.

  1. Udělejte jamku hlubší a širší, než je květináček s rostlinou.
  2. Hnojivou směs smíchejte s vodou, nalijte trochu do jamky, promíchejte s hlínou a na ni usaďte rajče. Dobře zalijte.
  3. Doplňte zeminu až k prvním listům rajčete, ale již nezalévejte. Vodu dostaly kořeny přímo a tím, že horní vrstvu zeminy necháte suchou, zajistíte, že se na povrchu neutvoří krusta a zůstane vzdušná a nakypřená. Tak bude později lépe přijímat vodu.

Jaké jsou vaše osvědčené postupy při péči o rajčata?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články