Skořápky vlašských ořechů mají v zahradě mnohá netušená využití. Rozhodně byste je proto neměli jen tak házet do popelnice.
V koloběhu života a zahradničení by nic nemělo přijít nazmar. I skromná skořápka vlašského ořechu, kterou často vyhodíte poté, co si pochutnáte na ořechu uvnitř, má překvapivě pozoruhodný potenciál, a to jako organické hnojivo pro vaši zahradu. Skořápky vlašských ořechů plné základních živin, po kterých rostliny touží, se mohou podle informací z webu iReceptář proměnit v účinný půdní doplněk nebo tekuté hnojivo, které vaši zahradu oživí a vyživí.
Základní minerály ve skořápkách vlašských ořechů
Tvrdé obaly těchto oblíbených skořápkových plodů obsahují pestrou škálu živin, včetně draslíku, vápníku a fosforu – klíčových prvků, které podporují silný růst a vývoj rostlin. „Tyto minerální látky pomáhají posilovat strukturu rostlin, zlepšovat tvorbu květů a plodů a zvyšovat jejich celkovou vitalitu,“ radí přírodní zahradník Lubomír K. z Nižní Lhoty. A jako bonus nabízejí stopové prvky v čele se sodíkem, zinkem, manganem, železem a mědí, které hrají klíčovou roli v různých metabolických procesech rostlin.
Kromě obsahu minerálních látek jsou však skořápky vlašských ořechů také skvělým zdrojem kvercetinu, což je opravdu silný antioxidant. Na zahradě tato látka pomáhá posilovat odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám a zvyšuje jejich schopnost prospívat v nepříznivých podmínkách, jak uvádí web NašeKrásnáZahrada.
Přeměna skořápek ořechů na hnojivo
Pro výrobu koncentrovaného tekutého hnojiva vezměte asi 20 skořápek vlašských ořechů a vařte je 20 minut v jednom litru vody. Tímto procesem se ze skořápek do vody extrahují živiny a kvercetin. Po varu nechte směs přes noc louhovat, aby se roztok ještě více zkoncentroval. Poté ho přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:3, aby byl vhodný pro použití na zahradě.
Pro přípravu hnojiva s pomalejším uvolňováním zase rozemelte skořápky vlašských ořechů na hrubé částice a přimíchejte je přímo do půdy. Tím jí nejen dodáte živiny, ale také zlepšíte její provzdušnění a odvodnění. A skořápky zakopané do záhonů. Vám poslouží i jako skvělá drenáž pro zahradu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také uvedli. A posvítit si můžete i na jejich opravdu jednoduché louskání.