Skořápky vlašských ořechů nevyhazovat, dají se použít jako hnojivo pro všechny rostliny

Skořápky vlašských ořechů mají v zahradě mnohá netušená využití. Rozhodně byste je proto neměli jen tak házet do popelnice.

Skořápky ořechů nevyhazovat, využijete je doma i na zahradě i Zdroj fotografie: storebukkebruse / Creative Commons / Attribution 2.0
                   

V koloběhu života a zahradničení by nic nemělo přijít nazmar. I skromná skořápka vlašského ořechu, kterou často vyhodíte poté, co si pochutnáte na ořechu uvnitř, má překvapivě pozoruhodný potenciál, a to jako organické hnojivo pro vaši zahradu. Skořápky vlašských ořechů plné základních živin, po kterých rostliny touží, se mohou podle informací z webu  iReceptář proměnit v účinný půdní doplněk nebo tekuté hnojivo, které vaši zahradu oživí a vyživí.

Základní minerály ve skořápkách vlašských ořechů

Tvrdé obaly těchto oblíbených skořápkových plodů obsahují pestrou škálu živin, včetně draslíku, vápníku a fosforu – klíčových prvků, které podporují silný růst a vývoj rostlin. „Tyto minerální látky pomáhají posilovat strukturu rostlin, zlepšovat tvorbu květů a plodů a zvyšovat jejich celkovou vitalitu,“ radí přírodní zahradník Lubomír K. z Nižní Lhoty. A jako bonus nabízejí stopové prvky v čele se sodíkem, zinkem, manganem, železem a mědí, které hrají klíčovou roli v různých metabolických procesech rostlin.

Louskání ořechů je hračka, celý proces usnadní horká voda

Kromě obsahu minerálních látek jsou však skořápky vlašských ořechů také skvělým zdrojem kvercetinu, což je opravdu silný antioxidant. Na zahradě tato látka pomáhá posilovat odolnost rostlin vůči škůdcům a chorobám a zvyšuje jejich schopnost prospívat v nepříznivých podmínkách, jak uvádí web NašeKrásnáZahrada.

Přeměna skořápek ořechů na hnojivo

Pro výrobu koncentrovaného tekutého hnojiva vezměte asi 20 skořápek vlašských ořechů a vařte je 20 minut v jednom litru vody. Tímto procesem se ze skořápek do vody extrahují živiny a kvercetin. Po varu nechte směs přes noc louhovat, aby se roztok ještě více zkoncentroval. Poté ho přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:3, aby byl vhodný pro použití na zahradě.

Skořápky z ořechů nevyhazovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
I to, co mnoho z nás považuje za odpad, lze při péči o zahradu ještě skvěle využít. Skvělým příkladem jsou skořápky

Pro přípravu hnojiva s pomalejším uvolňováním zase rozemelte skořápky vlašských ořechů na hrubé částice a přimíchejte je přímo do půdy. Tím jí nejen dodáte živiny, ale také zlepšíte její provzdušnění a odvodnění. A skořápky zakopané do záhonů. Vám poslouží i jako skvělá drenáž pro zahradu, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také uvedli. A posvítit si můžete i na jejich opravdu jednoduché louskání.

Jak nejlépe využít skořápky vlašských ořechů při práci na zahradě – praktický návod

Jak využíváte nepotřebné skořápky ořechů vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články