Skrytá funkce myčky na nádobí: Horní šuplík nahněte, v myčce se pak nebude hromadit voda

Horní koš na nádobí není vždy v tak optimální poloze, jak by bylo třeba – díky malému triku si zajistíte, že bude vaše nádobí vždy perfektně suché.

Tablety do myčky vhoďte do pračky, hravě si poradí se všemi nečistotami i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Myčka nádobí patří v domácnosti k velmi oblíbeným spotřebičům. Ne vždy však naplno využíváme jejich potenciál – a mnohdy o tom ani nevíme. Já například objevila tenhle skvělý trik s nakloněním šuplíku a díky němu už nikdy nevyndávám mokré nádobí.

Technika nakloněné horní zásuvky

Některé myčky nádobí jsou vybaveny málo známou funkcí, která může výrazně snížit hromadění vody na nádobí. Jde o polohování horní zásuvky. Proto otevřete myčku a prohlédněte si její vnitřní prostor. Na boku horní zásuvky by se měla nacházet přídavná kolečka nebo jezdce. Pokud je najdete, vysuňte zásuvku, co nejdále to jde. Poté jemně zvedněte její přední část, abyste uvolnili první kolečko (vše pevně držte, aby vám koš nevyklouzl z ruky).

Po zvednutí zásuvku znovu umístěte tak, aby kolečko bylo na konci kolejnice. Nyní nasaďte horní kolečko na kolejnici a pomalu zasuňte zásuvku zpět, aby byla obě kolečka na kolejnici. Zásuvka by nyní měla být mírně nakloněná, což umožní účinnější odtok vody během sušení.

Proč to funguje

Tato technika mění úhel zásuvky a zabraňuje hromadění vody ve dnech šálků a misek. Díky tomu se celý proces sušení maximálně zefektivní a vy si tak už nikdy nebudete muset brát na uklízení nádobí navíc i utěrku.

Další tipy pro suchou a svěží myčku nádobí

Pokud ovšem vaše myčka tuto funkci nemá, nezoufejte. Web BydleníSnů má skvělý tip i pro vás. Jednoduše radí zavěsit po vypnutí myčky přes její dvířka hadřík nebo malý ručník. Nechte je tam asi 20 minut; během této doby pohltí přebytečnou páru a vlhkost a nádobí bude o poznání sušší (to jsem sama vyzkoušela a mohu potvrdit, že to skvěle funguje).

Celý život jste plnili myčku špatně. Jak ji efektivně naplnit, aby nádobí bylo dokonale čisté a vyleštěné

A pokud se potýkáte se skvrnami na příborech i přes používání kvalitních tablet do myčky, zkuste podle návodu z webu iReceptář do přihrádky na příbory přidat i kuličku alobalu. Jak na to? Zmačkejte alobal tak, aby lesklá strana byla venku – nic víc na tom není. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti upozornili na časté chyby používání myčky na nádobí a poradili, jak odstranit usazený vodní kámen citronem a jedlou sodou.

Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup na výrobu domácích tablet do myčky. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby bylo vaše nádobí po každém vložení do myčky vždy perfektně umyté, naučte se šikovný postup vyklonění horního šuplíku

Preventivní opatření a pravidelná údržba

Chcete-li maximalizovat účinnost myčky, zvažte i další šikovné tipy. Tím nejen zlepšíte výkon, ale také prodloužíte životnost svého spotřebiče.

  • Pravidelně čistěte filtry, ostřikovací ramena a těsnění myčky.
  • Myčku nádobí plňte správně. Přeplnění může vést ke špatné cirkulaci vody a mycího prostředku, což má samozřejmě za následek i méně účinné mytí.
  • Pro lepší výsledky mytí a sušení investujte do kvalitního mycího prostředku do myčky.
Co určitě nepatří do myčky a proč

Jaké jsou vaše oblíbené triky při péči o myčku nádobí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články