Škrabka patří mezi velmi oblíbené pomocníky v domácnosti. Ovšem mnoho lidí plně nevyužívá její potenciál a zbytečně se tak zdržují.
Při přípravě ovoce a zeleniny je škrabka nezbytností, ovšem většina lidí ji nepoužívá tak, jak výrobce kdysi dávno zamýšlel. A to je rozhodně škoda – jde totiž o mnohem univerzálnější nástroj, než by se mohlo na první pohled zdát. Pokud ho používáte tak, jak jste zvyklí, snižujete jeho efektivitu o 50 %. A to je rozhodně něco, na čem byste měli zapracovat. Můžete tak totiž významně zkrátit čas, který trávíte v kuchyni
Jak používat škrabku na brambory
Toto oblíbené kuchyňské náčiní vypadá na první pohled zcela jednoduše – obvykle má jedno ostří, kterým můžete odstraňovat nevzhledné slupky ovoce a zeleniny – a nezáleží na tom, zda jde o model určený klasicky do ruky nebo o ten, kterým seškrabáváte slupku jedním tahem z poměrně velké plochy mrkve nebo třeba brambor. V obou případech platí, že je lze používat s mnohem větší efektivitou, než jste si nejspíš doteď mysleli.
Zamyslete se nad tím, jak svou škrabku obvykle používáte. Také táhnete její ostří pouze jedním směrem? Jinými slovy – přiložíte ho k zelenině a táhnete směrem dolů, dokud se z ní neoddělí dlouhý pruh slupky? Tak přesně takhle se škrabka používat nemá. Pokud se na ni totiž podíváte pořádně, zjistíte, že je čepel ostrá na obou stranách. A rozhodně nejde o náhodu nebo nějaký neodstranitelný mechanický proces při výrobě.
Používejte škrabku oběma směry
Naopak – jde právě o onu skrytou funkci, kterou by měl každý milovník kuchyně znát – může vám totiž uspořit až 50 % času, který jinak musíte trávit škrábání a loupáním ovoce a zeleniny. Tyto přípravné práce dokážou být někdy opravdu otravné a vyčerpávající. A co tedy s tím? Až příště budete brát škrabku do ruky, myslete na to, že má ostří právě dvě. A to je užitečnější funkce, než si myslíte. Odteď už totiž nemusíte škrabku z zeleniny zvedat a opět ji přikládat k horní straně, abyste mohli tlakem a tahem mířícím směrem dolů odstranit část nejedlé slupky.
Místo toho škrabku jednoduše veďte rovnou směrem nahoru. Tím se opět dostanete do horní části škrábaného plodu nebo hlízy, ale zároveň s sebou vezmete další část slupky, která by jinak zůstala nedotčená. A to se rozhodně vyplatí, protože použití škrabky může být díky tomu mnohem rychlejší a efektivnější. Chce to sice trochu cviku, ale nakonec se zcela jistě vyplatí. Za pár dní budete v tomto „oboru“ opravdový profesionál.
Použití výstupků na škrabce
Ale oboustranné ostří není jedinou funkcí, která zůstává mnoha uživatelům skryta. Určitě si vybavíte nejrůznější výstupky na různých stranách škrabky (především nahoře nebo po jedné či druhé straně ostří). I ty vám mohou ušetřit čas. Jejich tvar je totiž navržen tak, aby vám efektivně pomohl s odstraňováním nejrůznějších defektů třeba na bramborách nebo jablcích, na které byste si jinak museli vzít do ruky nůž s ostrou špičkou. Jejich použití vám tedy šetří nejenom čas, ale i množství spotřebovaného nádobí.