Nedovolte škůdcům, aby vás připravili o úrodu. Pomůže je zahnat docela obyčejný stroužek česneku nebo jeho slupky.
Pokud sazenice vysazujete ven, musíte je chránit nejenom před počasím. Problémem mohou být i různí zákeřní škůdci, kteří by si na nich rádi smlsli. Pomůže však, když do jejich blízkosti vhodně „nainstalujete“ česnek. Podle informací z webu iReceptář totiž obsahuje sloučeninu alicin, která mnoha živočichům prostě nevoní.
Odstrašující prostředek pro zahradní nájezdníky
Výrazná vůně česneku totiž slouží jako odstrašující prostředek pro větší zahradní škůdce, včetně různých volně žijících živočichů, které mohou vaše rostliny přitahovat. Nasypání rozdrcených česnekových slupek po obvodu náchylných rostlin může pomoci udržet tyto živočichy na uzdě, protože představuje pachovou bariéru, které se většina zvířat raději vyhne.
Pro dosažení maximální účinnosti je třeba tuto ochrannou vrstvu pravidelně obnovovat, aby byla zajištěna nepřetržitá ochrana po celou vegetační sezónu. Osobně to doporučuji po každém větším dešti nebo větru.
Vyrobte si postřik
Pokud nemáte slupek dostatek nebo byste rádi sáhli po účinnější a rychlejším řešení, pak si vyrobte postřik z česneku. Je to jednoduché a podle webu MagazínDoma působí skoro okamžitě.
- Nejprve rozdrťte nebo jemně nakrájejte česnek. To pomůže uvolnit alicin a další účinné sloučeniny.
- Vše namočte ve vodě a nechte louhovat alespoň 24 hodin. Pro silnější roztok můžete nechat směs louhovat déle.
- Po maceraci přidejte čajovou lžičku jemného mýdla. To pomáhá směsi přilnout k listům rostlin, čímž se zvyšuje účinnost postřiku.
- Směs přeceďte přes jemné síto nebo gázu, abyste odstranili pevné částice, které by mohly ucpat postřikovač.
Postřik z česneku na škůdce – použití
Naplňte postřikovač připraveným roztokem a aplikujte přímo na listy rostlin, u kterých máte podezření, že se staly obětí škůdců nebo nejrůznějších patogenů (včetně těch houbových). Snažte se postřik vždy aplikovat ráno nebo večer, abyste co nejúčinněji předešli spálení listů vlivem slunce. „Nezapomeňte na testování na malé části rostliny,“ radí naše čtenářka Jarka K. z Bohumína.
„Před aplikací na celou rostlinu proveďte test na malém listu, abyste se ujistili, že jí roztok nezpůsobí žádné poškození. A pro co nejlepší výsledky aplikujte česnekový postřik jednou týdně nebo po každém dešti.“ Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti otestovali velmi účinný postřik z jedlé sody.