Z jedlé sody lze udělat postřik na rostliny, škůdci se jim vyhnou obloukem

Proti mravenců a mšicím pomůže docela obyčejná jedlá soda – stačí ji jen správně použít. Navíc jde o ekologický prostředek, který neublíží.

Rajčat tolik, že je můžete rozdávat: Božská kombinace popele, hořčičného prášku a vaječných skořápek i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mšice oslabují vaše rostliny tím, že se živí jejich šťávami, a často slouží jako přenašeči chorob rostlin. A aby toho nebylo málo, často je navštěvují mravenci, kteří je chrání před predátory a „dojí“ sladké výměšky, které mšice produkují (jde o látku známou jako medovice).

Mšice a mravenci jako problém

Toto nevítané spojenectví mšic a mravenců může být pro zahrádkáře tou nejhorší noční můrou. Když se mšice rozmnoží, mohou rychle napadnout vaše rostliny, což vede k zakrnělému růstu a žloutnutí listů. Mravenci je mezitím aktivně chrání před přirozenými predátory, jako jsou slunéčka a škvoři, což umožňuje prudký nárůst jejich populace. Je tedy třeba zasáhnout včas, jak doporučuje i web Domek i Ogrodek.

Pomůže docela obyčejné mýdlo

Naštěstí existuje jednoduché, přírodní a velmi účinné řešení, které vám může v boji proti mšicím a mravencům na vaší zahradě pomoci. Toto řešení spočívá v použití běžného domácího prostředku – mýdlové vody. Musíte ji však trochu vylepšit. A co použít?

  • 1 okurka
  • 1 šálek vodky
  • 1 lžíce jedlé sody
  • 3 až 5 polévkových lžic tekutého mýdla (já jednou použila i to tuhé, předem nastrouhané a rozpuštěné ve vodě, a bylo to OK)
zbavte se plevele jedlou sodou

Kombinace sody, cukru a peroxidu hravě nahradí drahá hnojiva

Začněte tím, že vezmete okurku, nakrájíte ji na menší kousky a vložíte do mixéru. Kousky okurky zalijte vodkou a mixujte, dokud nevznikne hladká směs. Směs přeceďte přes jemné sítko nebo plátýnko, abyste oddělili tekutinu od pevných částic. Do přecezené směsi přidejte tekuté mýdlo, to pomůže roztoku lépe přilnout k rostlinám. A nakonec přimíchejte i jedlou sodu, kterou škůdci všeho druhu opravdu rádi nemají. Výslednou směs přelijte do lahve s rozprašovačem a můžete aplikovat.

Jak to vlastně celé funguje

Nyní jste připraveni použít domácí mýdlový roztok se sodou k ošetření rostlin. Jednoduše jej nastříkejte na napadené kusy a zaměřte se na mšice a mravence. Web iReceptář to doporučuje provést brzy ráno nebo večer, kdy není příliš ostré slunce.

Aby vám všudypřítomný hmyz nezničil úrodu na zahradě, musíte proti němu zasáhnout těmi správnými prostředky. iZdroj fotografie: Klaus-Dieter Keller / Creative Commons / Public Domain Dedication
Aby vám všudypřítomný hmyz nezničil úrodu na zahradě, musíte proti němu zasáhnout těmi správnými prostředky

Roztok mýdlové vody je proti mšicím a mravencům pozoruhodně účinný. Mýdlo naruší voskový ochranný povlak mšic, což způsobí jejich dehydrataci a nakonec smrt. A pokud jde o mravence, mýdlová voda narušuje jejich schopnost navigace a vzájemné komunikace, což jim ztěžuje péči o mšice. Vodka ve směsi pak slouží jako nosič, který pomáhá mýdlovému roztoku přilnout k povrchu rostlin. Okurka zase zvyšuje celkovou účinnost roztoku. A podobně působí i samotná jedlá soda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Co proti škůdcům na zahradě používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články