Kombinace sody, cukru a peroxidu hravě nahradí drahá hnojiva

Pokud stále hledáte způsoby, jak vyživit plodiny na své zahradě levně a přitom efektivně, vsaďte na tuto osvědčenou kombinaci.

zbavte se plevele jedlou sodou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ne vždy je hnojení zahrady jednoduchou záležitostí. Pokud si nepohlídáte náklady (například proto, že letos nemáte k dispozici kvalitní kompost), pak se snadno může stát, že vás vypěstované plodiny vyjdou v součtu mnohem dráž, než kdybyste je kupovali v obchodech. Naštěstí vám může pomoci skvělá kombinace sody, cukru a peroxidu vodíku. Chcete-li rostlinám pomoci růst a vyvíjet se, a přitom produkovat nepřeberné množství velkých plodů, můžete využít jednoduché a levné řešení, které lze připravit za pouhé 2 minuty.

Jak na levné hnojení zahrady

K přípravě tohoto cenově výhodného prostředku budete potřebovat půl lžičky jedlé sody, jednu polévkovou lžíci cukru a dva litry vody. Smíchejte jedlou sodu a cukr a vše řádně rozmíchejte ve vodě (obě složky se musí zcela rozpustit). Poté do roztoku přidejte jednu polévkovou lžíci peroxidu vodíku a dobře promíchejte.

Chcete-li tento prostředek použít jako zálivku, pak zřeďte jeden šálek získané směsi v deseti litrech vody. Toto hnojivo můžete použít dvakrát měsíčně, abyste rostlinám dodali potřebné živiny. Účinky tohoto přírodního roztoku se projeví již po první aplikaci. Rostliny budou silnější a odolnější vůči chorobám a škůdcům. Navíc začnou plodit mnohem bohatěji. Pokud by jim ovšem chyběl také vápník, můžete jim ho dodat dřevěným popelem.

Kombinace sody, cukru a peroxidu se o zahradu postará iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak tyto prostředky pomáhají

Kombinace sody, cukru a peroxidu nabízí vašim rostlinám několik výhod. Jedlá soda pomáhá vyrovnávat hladinu pH půdy a vytváří příznivé prostředí pro růst rostlin. Cukr funguje jako zdroj energie, poskytuje sacharidy, které napomáhají fotosyntéze a celkovému vývoji rostlin. Peroxid vodíku zase dodává do půdy kyslík, který podporuje vývoj kořenů a zefektivňuje vstřebávání živin.

Použitím této jednoduché směsi můžete dosáhnout pozoruhodných výsledků, aniž byste museli utrácet jmění za drahá hnojiva. Nejen, že ušetříte peníze, ale také snížíte svou závislost na syntetických chemikáliích a podpoříte ekologičtější přístup k zahradničení.

Proč dávat k rostlinám během zimního období cukr iZdroj fotografie: Depositphotos

Na co si dát pozor

Je důležité poznamenat, že ačkoli toto domácí hnojivo může být vysoce účinné, nemusí být vhodné pro všechny rostliny a za všech okolností. Některé rostliny mají specifické požadavky na výživu a určité půdní podmínky mohou vyžadovat další úpravy. Například pro kyselomilné rostliny se jedlá soda příliš nehodí – místo ní použijte lžíci citronové šťávy. A o které druhy jde?

 • Hyacinty (Hyacinthus)
 • azalka (Azalea)
 • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
 • hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)
 • hortenzie stromkovitá (Hydrangea arborescens)
 • konvalinka vonná (Convallaria majalis)
 • rododendron (Rhododendron)
 • chryzantéma (Chrysanthemum)
 • hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris)
 • vřesy (Calluna L.), například vřes obecný (Calluna vulgaris)
 • lilie (Lilium)
 • pomněnky (Myosotis)
 • brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus)
 • či vřesovec pleťový (Erica carnea).

Jak o rostliny na své zahradě pečujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články