Hnojivo jako z jiného světa: Aloe Vera poroste jako zblázněná, stačí jedna jediná lžička vápníkové bomby

Aloe vera patří mezi rostliny s léčivými vlastnostmi. Ty je však třeba podpořit tím správným hnojením, jedině tak bude růst.

i Zdroj fotografie: Depositphotos/ Tahirmq / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V domácnostech se nejčastěji pěstuje aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) nebo její příbuzná aloe stromovitá (Aloe arborescens) z čeledi asfodelovité (Asphodelaceae). Obě obsahují značné množství užitečných látek. Je jich přes 200 a patří sem například vitamíny A, C, E a skupiny B (B1, B2, B3, B6), kyselina listová, cholin a četné mikroživiny, včetně vápníku, hořčíku, chrómu, selenu, zinku, železa, mědi a draslíku.

Jak hnojit aloe vera

Aloe velmi prospívá droždí. Jde totiž o hodnotný zdroj bílkovin, který v sobě obsahuje mnohé důležité vitamíny – například vitaminy skupiny B (vitamin B1 alias thiamin), B2 riboflavin a B3 niacin) a chrom. Ideální je hnojivo aplikované na list. Použít lze tento recept:

  • 17 g sušeného droždí (nebo 50 g čerstvého),
  • 50 ml plnotučného mléka,
  • 5 litrů vody.

A jak vše připravit pro hnojení aloe? Droždí rozpusťte v mléce a poté celý roztok nařeďte vodou. Po přecezení vše okamžitě aplikujte na listy pomocí postřikovače až do skanutí. Opakujte alespoň jednou měsíčně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojení aloe vera popelem

Velmi dobře se uplatňuje také dřevěný popel. Ten obsahuje vysokou koncentraci užitečných látek. Jde například o:

  • 33–35 % vápníku,
  • 2–4 % fosforu,
  • 6–10 % draslíku,
  • 4–7 % hořčíku
  • a křemík.

Schází v něm vlastně jen jediná živina, a to dusík – ten se může k rostlinám v květináči dodat kompostováním nebo speciálním hnojivem. A jak popel použít? Hnojivo si připravíte jednoduše, budete potřebovat 500 gramů na 10 litrů vody. Popel vodou zalijte a nechte ho přes noc vylouhovat. Pak hnojivo přeceďte (není nutné) a použijte k zálivce. Hodit se vám bude přibližně 0,5 l roztoku na jeden středně vzrostlý keř aloe.

Co pěstovat místo aloe

Pokud se u vás této rostlince nedaří nebo nemůžete aktuálně sehnat sazeničku, pak byste měli vědět, že velmi podobné látky obsahuje i naduť madagaskarská (latinsky Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana). A hnojit ji lze úplně stejně. Vsadit lze i na další léčivé rostliny a bylinky, kterým se v domácnosti bude skvěle dařit. Vyzkoušet můžete také:

  • rýmovník (Plectranthus amboinicus) alias mexický eukalyptus či kubánské oregano,
  • vavřín vznešený (Laurus nobilis L.), alternativně též vavřín ušlechtilý.
iZdroj fotografie: Depositphotos

První zmíněný druh obsahuje řadu užitečných látek jako, jsou například vitamíny skupiny B, vitamín C a vitamín E, aminokyseliny a minerály jako např. fosfor, zinek, draslík, železo, mangan, sodík, vápník, měď, hořčík a chrom. Nechybí ani přírodní kyselina salicylová, nenasycené esenciální mastné kyseliny, saponiny a laktát hořečnatý. Bobkový list alias vavřín vznešený se pak skvěle hodí do vaření.

Jak se staráte o své léčivé pokojovky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články