Skvělá technika zámečníků: Zlomený klíč lze vyndat za 10 sekund díky sekundovému lepidlu

Na klíč, který se vám zlomil v zámku, nemusíte volat zámečníka. Skvěle si poradíte i s vteřinovým lepidlem. Hotovo bude do minuty.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zlomení klíče v zámku je běžná a nepříjemná událost, která se může stát každému. Naštěstí existují různé inovativní techniky, které vám při řešení tohoto problému mohou skvěle a rychle pomoci. Web GVlock navrhuje například vteřinové lepidlo.

Vteřinové lepilo pomůže rychle

Vteřinové alias kyanoakrylátové lepidlo je známé svými silnými lepicími schopnostmi – a přesně to se vám může hodit v případě, že budete chtít bojovat se zlomeným klíčem. Jak na to? Na klíčovou dírku naneste malé množství maziva, například WD-40 nebo lehkého oleje. To pomůže uvolnit případné nečistoty v okolí zlomeného klíče a usnadní jeho vyjmutí.

Poté na špičku tenkého drátku nebo zápalky opatrně naneste malé množství vteřinového lepidlo. Nepoužívejte ho příliš moc, aby se nerozlilo i dovnitř vložky zámku – pak by se vám klíč přilepil kompletně a museli byste vyměnit zámek, jak mi poradil můj známý zámečník. Opatrně vložte polepený předmět do zámku a snažte se jej připevnit k odkryté části zlomeného klíče.

Zlomili jste klíč v zámku? Díky třem fíglům si hravě poradíte i bez pomoci zámečníka

Podržte ho na místě několik sekund, aby lepidlo ztuhlo. Po zaschnutí lepidla, což obvykle trvá právě oněch několik sekund, předmět opatrně vytáhněte. Zlomený klíč by se měl dostat ven spolu s ním. Podobný postup doporučuje i web ČeskýKutil.

Další metody vyjmutí zlomených klíčů

Pokud z klíče vyčnívá dostatečná část, mohou vám pomoci i kleště nebo pinzeta. Stačí s jejich pomocí úlomek uchopit a vyjmout. A pokud je přístupná jen malá část klíče, můžete ji jemně pošťouchnout plochým šroubovákem, aby se odkryla více. A existuje také specializované sady na vytahování klíčů, které často obsahují malé háčky a spirálové vytahovače určené k zachycení i těch nejmenších ulomených částí v zámku.

Ne vždy musí být klíč zlomený v zámku katastrofa, naopak. Pokud máte po ruce vteřinové lepidlo, můžete si s celým problémem poradit. iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy musí být klíč zlomený v zámku katastrofa, naopak. Pokud máte po ruce vteřinové lepidlo, můžete si s celým problémem poradit

O další tipy se Chalupáři-Zahrádkáři podělili zde. A jak tomuto problému předcházet? „Pravidelně nanášejte na zámek mazivo na silikonové bázi, abyste zajistili hladké zasunutí a otočení klíče,“ poradil nám na závěr pan Matouš K. z Hrabyně.

Jak byste si se zlomeným klíčem poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články