Skvrny z čalouněného nábytku zmizí cobydup, stačí jen mýdlo a teplá voda

Dokonce i na velmi odolné skvrny na bytových textiliích lze vyzrát použitím té správné metody – a budete potřebovat jen mýdlo.

Jak vyčistit dřevěný nábytek ořechem i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Čalouněný nábytek dodává našim domovům eleganci a pohodlí, ale bohužel bývá často také doslova magnetem na skvrny. Ne vždy je však třeba při čištění čalounění sahat po chemických prostředcích, například web JakTak doporučuje saponát a vlhčené ubrousky.

Proti skvrně zabojujte včas

Při zjištění skvrny na křesle nebo pohovce je nutné okamžitě jednat. Začněte tím, že ji vyčistíte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. To pomůže absorbovat přebytečnou vlhkost a zabrání skvrně, aby prosákla hlouběji do vláken. V případě mastných skvrn pomůže při absorpci oleje rovnoměrné posypání postiženého místa solí. Tu poté jemně vykartáčujte.

Jedlá soda a mastek

Domácí potřeby, jako je jedlá soda nebo mastek, mohou při odstraňování skvrn také dělat zázraky. Posypte skvrnu některým z těchto prášků a nechte jej chvíli působit. Tyto prášky účinně absorbují vlhkost a mohou pomoci odstranit skvrnu z látky. Dalším účinným řešením je příprava mýdlové směsi smícháním 10 g mýdla na praní nebo prostředku na mytí nádobí se 100 ml teplé vody. Roztok prudce promíchejte, abyste vytvořili pěnu, a tu naneste na skvrnu.

Nechte jej působit přibližně 30 minut a poté jej jemně setřete suchým hadříkem. „Pokud nemáte k dispozici mýdlo, můžete k vytvoření podobného čisticího roztoku použít aviváž nebo prostředek na mytí nádobí zředěný vodou. Klíčem k účinnému odstranění je vytvoření pěny, kterou nanesete na skvrnu,“ radí čtenářka Radka N. z Koryčan.

Čistíme a renovujeme všechny materiály zahradního nábytku. Za jedno odpoledne bude jako nový a výsledek vydrží mnoho dalších let

Alternativní přírodní řešení

Pro ty, kteří jsou nakloněni spíše přírodním prostředkům, může být perfektní směs vody, citronové šťávy a jedlé sody. Roztok naneste na skvrnu na několik minut a poté ho setřete suchým hadříkem. Kyselost citronové šťávy v kombinaci s čisticími vlastnostmi jedlé sody může účinně odstranit různé skvrny z čalounění.

Abyste slimáky odehnali od svých záhonů, jednoduše smíchejte mýdlo a česnek iZdroj fotografie: Freepik
Aby váš čalouněný nábytek vypadal zase jako nový, nemusíte ho svěřovat do rukou profesionálů – místo toho zkuste domácí prostředky

Síla páry také pomáhá

Pokud váš nábytek umožňuje čištění vodou, může být použití páry pozoruhodně účinné. Pára pomáhá rozpouštět nečistoty a připravuje skvrnu na účinnější čištění, jak informuje web HobbyInStory. Tato metoda nevyžaduje žádné specializované vybavení – stačí pouze zapnout parní žehličku a nechat páru chvíli působit na skvrnu. Já osobně na tuhle metodu nedám dopustit. Funguje totiž doopravdy rychle a perfektně. Chalupáři-Zahrádkáři také přinesli návod na čištění skvrn na plastu nebo odstranění mastnoty z utěrek.

Tipy a triky pro čištění nábytku pro milovníky pořádku

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění čalounění?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články