Stačí nastříkat a čekat: Žluté skvrny z plastu vyžene obyčejné bělidlo

Aby zažloutlý plast vypadal zase jako nový, není potřeba se uchylovat k použití speciální chemie – jde to i domácími prostředky.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Žluté skvrny na plastových površích mohou být trvalým a nevzhledným problémem, ale s jednoduchým řešením je boj s nimi mnohem snazší. Web iReceptář doporučuje použití octa, ještě účinnější je však bělidlo. I jeho aplikace je snadná.

Síla bělidla: Více než jen praní

Bělidlo, tradičně známé pro své schopnosti při praní, se ukazuje jako mocný protivník i proti žlutým skvrnám nejen na oblečení, ale i v domácnosti. Vyzkoušet si to můžete například na záchodové míse a prkénku. Postup nám popsala čtenářka Ilona B. z Humpolce. Nalijte 150 ml bělidla do hrnku. Opatrně ho rovnoměrně rozlijte po záchodové míse, začněte od okrajů. Vše nechte působit několik minut. Po uplynutí čekací doby důkladně vydrhněte vnitřek mísy pomocí záchodové štětky. Bělidlo účinně odstraní žluté skvrny a skvrny od rzi uvnitř mísy.“

A podobný postup doporučila i při bělení záchodového prkénka. „V kbelíku nebo velké míse smíchejte 130 ml bělidla s vodou. Mělo by jí být dvakrát tolik. Poté sejměte záchodové prkénko a ponořte jej do směsi bělidla a vody. Nechte jej přibližně 10 až 15 minut namočené. Po namočení si nasaďte rukavice (bělidlo může být žíravé) a sedátko vydrhněte kartáčem. Pokud skvrny přetrvávají, proces namáčení a drhnutí opakujte. Nakonec sedátko důkladně opláchněte pod tekoucí vodou. Bude jako nové.“

10 magických použití jedlé sody, které by vás nikdy nenapadly. Pomůže při vaření, úklidu i zdravotních potížích

Alternativní metody čištění

Pro ty, kteří dávají přednost alternativám k bělidlu, existují šetrnější možnosti, které rovněž mohou obnovit záchodové prkénko do původního bílého stavu, například web ReceptyPrimaNápadů doporučuje ocet. Můj recept na jeho použití je tento:

  1. Namočte toaletní papír do bílého octa a pokryjte jím celé sedátko.
  2. Nechte ho přikryté jednu až dvě hodiny.
  3. Odstraňte papír a vydrhněte povrch drsnou stranou houbičky na nádobí.
  4. Pokud skvrny přetrvávají, vytvořte pastu smícháním jedlé sody s malým množstvím vody.
  5. Tu naneste na záchodové prkénko a nechte ji působit 10 až 15 minut.
  6. Vydrhněte povrch houbou nebo štětkou na toaletu a důkladně opláchněte.
Jak se zbavit plísně na plastových oknech iZdroj fotografie: Depositphotos
Na zažloutlý plast není nikdy příjemný pohled – při jeho čištění se však nemusíte spoléhat na žádnou chemii, pomůže vám bělidlo a ocet

Dejte sbohem žlutým skvrnám na plastových površích pomocí jednoduchého, ale účinného použití bělidla, octa nebo jedlé sody. Vyberte si metodu, která vyhovuje vašim preferencím, a užívejte si spokojenost ze zářivě čisté koupelny. Stačí nastříkat, počkat a sledovat, jak žluté skvrny mizí! Bude velmi příjemně překvapeni tím, jak účinný tento postup je. A vyzkoušet můžete i postup na bělení utěrek, který Chalupáři-Zahrádkáři vyzkoušeli nedávno. A hodit by se mohl i návod na vybělení záclon, ponožek i košil s pomocí Aspirinu.

Jaké jsou vaše osvědčené tipy pro čištění zažloutlých plastových povrchů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články