10 magických použití jedlé sody, které by vás nikdy nenapadly. Pomůže při vaření, úklidu i zdravotních potížích

                   

Nedáte dopustit na nejrůznější ekologické čističe, ale rádi byste si také usnadnili všechny ty nezbytné domácí práce, které se k vaší domácnosti vážou? Pomůže vám jedlá soda. Ta patří mezi opravdu velmi levné kuchyňské ingredience, ovšem dokáže vám pomoci i jinde. Zároveň vám však poslouží i v mnoha dalších směrech. Uplatní se třeba jako čistič na nádobí nebo třeba opravdu účinný dezinfekční prostředek.

Překvapivé použití jedlé sody doma

Jedlá soda je překvapivě univerzální. Báječně se uplatní třeba v kuchyni při úklidu i vaření nebo na mnoha dalších místech v domácnosti, ale také při péči o naše zdraví. Vzpomenout bychom si na ni měli především v boji proti pálení žáhy a trávicím potížím, ovšem pomoci umí i od nepříjemného dechu nebo třeba k bělejším zubům. Mějte ji vždy doma, a to rozhodně ve větším množství, než jaké byste použili při pečení. Vyplatí se to.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pohlcuje pachy ve skříni i doma

Přestože je jedlá soda sama o sobě bez zápachu, dokáže bez potíží absorbovat i ty nejsilnější pachy. Působí totiž jako opravdu profesionální přípravek z obchodu, a to tak, že neutralizuje kyselé látky ve vzduchu produkované bakteriemi. Hodí se vám tedy všude, kde se potřebujete zbavit nepříjemného odéru:

  • do lednice,
  • do vestavěné skříně,
  • nebo dokonce místo deodorantu do bot.

A použít ji lze i jako deodorant na tělo. A jak na to? Do podpaží nebo chodidel vetřete trochu prášku a pach potu bude pryč.

Pálení žáhy a další problémy

Trápí vás zažívání? Můžete si od toho snadno pomoci právě díky jedlé sodě! A co byste měli udělat? Jednu lžičku rozpusťte ve sklenici vody a vypijte ji „na ex“. Získáte lék zmírňující nadýmání se zásaditým pH, který velmi efektivně eliminuje nadměrně kyselé pH v žaludku. Citlivým lidem je dokonce možné přidat i trochu jedlé sody do jídla, stačí jen na špičku nože. Usnadní jim to zpracování těžko stravitelných nebo kyselých surovin.

iZdroj fotografie: Pixabay

Čistí ruce a skvěle je dezinfikuje

Možná to nevíte, ale soda vám skvěle poslouží místo mýdla. A jak na to? Navlhčete si ruce a poprašte je jedlou sodou. Postupujte stejně, jako když se mydlíte. Dost možná budete překvapeni tím, že jakmile ji z rukou opláchnete, bude vaše pokožka nejenom dokonale čistá, ale také skutečně krásná a jemná. A pokud si je chcete vybělit třeba po krájení červené řepy nebo po práci s hlínou, namočte je do vlažné vody, do které jste přidali tři lžíce jedlé sody. Ale pozor na vysušení, použijte hydratační krém.

Při vaření zeleniny a na šlehačku

Zelenina si vždy zachová své nádherně živé barvy, pokud do vody během jejího vaření přisypete lžičku jedlé sody. Nemusíte se bát – její chuť to nijak neovlivní. A jedlá soda vám pomůže i při výrobě moučníků. Kupříkladu šlehačka bude pevnější a trvanlivější, když před šleháním přidáte do smetany ke šlehání jednu špetku jedlé sody. Dobře promíchejte, aby se rovnoměrně rozložila. A pak už stačí jen šlehat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proti bodnutí a na zuby

Chcete mít krásně bílé zuby? Pak si ze dvou vrchovatých lžiček jedlé sody, ke kterým přidáte jednu lžičku citronové šťávy, připravte hladkou pastu. Jestliže máte citlivější zuby, použijte místo citronu vodu. Následně si tímto prostředkem pečlivě vyčistěte zuby a poté ústa vypláchněte studenou vodou. Jedlá soda a citron vám krásně vybělí zubní sklovinu. A soda pomáhá i na všechny druhy bodnutí hmyzem – snižuje bolest a otoky.

Jedlá soda na mytí ovoce

Nikdy byste neměli jíst nemyté ovoce, které jste si pořídili v obchodech nebo na farmách (to ze zahrádky má samozřejmě jistou výjimku). Ovšem voda leckdy pro odstranění nečistot nestačí. Proto místo ní použijte množství 1–2 lžic jedlé sody, které jste rozmíchali v jednom litru vody. Skvěle ho tak očistíte. A pokud připravujete těsto, nahraďte polovinu prášku do pečiva jedlou sodou. Díky tomu vám nabude rovnoměrně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dezinfekce předmětů a povrchů

Obvykle o něčem podobném ani nepřemýšlíme. Zkrátka a dobře jsme si zvykli na to, že hřebeny, kartáče nebo třeba štětce na make-up používáme do této doby, dokud vypadají dobře, a potom se s nimi jednoduše rozloučíme. Ovšem zapomínáme na to, že mohou být také velmi nepříjemným ohniskem bakteriální nákazy. Ale stačí je přes noc vložit do umyvadla, v němž jsme rozmíchali 8 lžic jedlé sody. Ráno je stačí opláchnout a je hotovo.

Jedlá soda na praní prádla

Máte zašedlé bílé prádlo, na které nic nepomáhá? Dejte do bubnu jednu lžíci jedlé sody a vyperte je na obvyklý program. Budete překvapeni, jak nádherné zase bude. A jestliže je voda ve vaší domácnosti tvrdá a způsobuje vznik vodního kamene, nasypte do vody ve vaně 10 dkg jedlé sody a nechte ji odstát. Jedlá soda má změkčující účinek a všechny usazeniny brzy rozpustí. A z téhož důvodu ji doporučujeme přidávat i do pračky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jedlá soda a použití v kuchyni

A pokud máte potíže s vařením hovězího masa, které zkrátka a dobře nechce změknout, přidejte do vody opět obyčejnou jedlou sodu. Jedna lžička stačí. Také zbytky připáleného jídla lze odstranit velmi jednoduše tím, že je necháte odmočit ve vodě s jedlou sodou. A totéž platí i pro odolné nečistoty ulpívající na dlažbě. I ty lze velmi jednoduše setřít jedlou sodou, nasypanou na vlhkém hadříku.

Už víte, kdy jedlou sodu použijete příště, nebo máte jiné osvědčené triky?

Zjistěte, jak doma využít jedlou sodu tak, aby vám opravdu pomohla
Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články