Neobvyklá praktika se super výsledkem: Pro vybělení utěrek stačí zapnout mikrovlnku

Mikrovlnná trouba může být užitečným nástrojem pro čištění utěrek. Stačí jí jen použít správným způsobem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Mrbeastmodeallday / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Bělení utěrek nemusí být žádná věda. Pokud vsadíte na šikovného pomocníka, kterého máte pravděpodobně ve své kuchyni, proběhne celý proces bez námahy a opravdu rychle. Stačí jen utěrky vložit do mikrovlnné trouby a tak trochu s nimi zakouzlit.

Jak vyčistit utěrky v mikrovlnné troubě

Namočte utěrku do misky s vodou a kapkou tekutého čistícího prostředku nebo octa. Vložte misku s utěrkou a vodou do mikrovlnné trouby (můžete ji nahradit i mikrotenovým sáčkem). Nastavte mikrovlnnou troubu na nejvyšší výkon a nechte utěrku ohřát asi 1 až 2 minuty. Během tohoto procesu vysoká teplota a pára pomalu rozpouští a uvolňují všechny skvrny a jiné nečistoty. To se později projeví při jejím efektivnějším praní.

Po dokončení celého procesu chvíli počkejte, a poté vyjměte misku a vyndejte z ní utěrku. Postupujte opatrně, protože bude horká. Umyjte ji teplou vodou, abyste odstranili zbytky čisticího prostředku nebo octu a poté ji vyperte běžným způsobem. Nakonec ji nechte uschnout. Uvidíte, že bude mnohem bělejší a všechny skvrny zmizí.

Výhody bělení utěrek v mikrovlnce

A proč používat toto bělení místo běžného praní v pračce? Výhod je hned několik – seznamte se s těmi nejdůležitějšími.

https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-vycistit-uterky-s-pomoci-mikrovlnne-trouby/ iZdroj fotografie: Depositphotos

Dezinfekce bez použití chemie

Používání utěrek pro odstraňování nejrůznějších nečistot může vést k rozvoji bakterií a virů, které se leckdy nezničí ani při běžném procesu praní (pokud nepoužijete vyvářku), což může způsobit zdravotní problémy. Čištění utěrek v mikrovlnce pomocí páry pomůže většinu bakterií a virů zlikvidovat.

Úspora času při bělení utěrek

Klasické ruční bělení utěrek může být časově náročné. Čištění utěrek v mikrovlnce je však oproti tomu rychlé a efektivní. Stačí je namočit do vody, vložit do mikrovlnky, spustit program na několik minut a poté už jen běžným způsobem vyprat.

Úspora vody a energie

Čištění utěrek v mikrovlnce nespotřebovává tolik vody jako klasické ruční namáčení a praní. Díky tomu je také mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/jak-vycistit-uterky-s-pomoci-mikrovlnne-trouby/ iZdroj fotografie: Depositphotos

Snadné odstranění jakýchkoli skvrn

Při čištění utěrek v mikrovlnce se z vody uvolňuje pára, což pomáhá odstraňovat skvrny i z hloubky vláken. A platí to i na textil znečištěný oleji, mastnotou a jinými odolnými nečistotami.

Dlouhodobé zachování kvality utěrek

Ruční praní může utěrky poškodit nebo způsobit opotřebení jejich vláken. Bělen v mikrovlnce je však velmi šetrné, což znamená, že utěrky zůstanou v dobrém stavu po delší dobu.

Co ještě vědět o bělení utěrek

Pokud je vaše utěrka vyrobena z mikrovlákna nebo jiného syntetického materiálu, může se při vystavení vysokým teplotám v mikrovlnce zdeformovat. Tento postup je vhodný jen pro utěrky z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo len. U těch syntetických nelze zaručit bezchybný výsledek.

Jak bělíte své kuchyňské utěrky vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články