Skvrny z pohovky zmizí cobydup, na jejich čištění stačí použít glycerin

Aby vaši pohovku nehyzdily nevzhledné skvrny, vezměte si k ruce glycerin – dokáže si poradit s naprostou většinou z nich.

Roztok minerální vody s mýdlem může být skvělým způsobem, jak odstranit skvrny z pohovky – stačí jen vsadit na správnou aplikaci. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Skví se na vaší pohovce nevyčistitelné skvrny? Agresivní čisticí prostředky jsou přísně zakázány, protože mohou poškodit jemnou tkaninu. Nemějte však obavy, protože existuje jednoduché, ale účinné řešení – a ingredience na něj máte přímo u vás doma.

Jak na čištění pohovky

Prvním krokem je vždy vysátí – slouží k tomu, abyste pro začátek odstranili všechny uvolněné nečistoty a zbytky, jak píše web MagazínDoma. Poté přichází na řadu zásadní bodový test: nanesení zvoleného čisticího roztoku na nenápadné místo, abyste se ujistili, že nepoškodí látku. V závislosti na odolnosti čalounění lze k aplikaci použít kartáč nebo houbu. Nezáleží na tom, který z níže uvedených prostředků si zvolíte. Vždy postupujte stejně – ať nedopadnete jako já a nezničíte si zdánlivě nevinným čističem (v mém případě šlo o saponát) textilní potah.

Jednoduchý způsob pro odstranění skvrn i mastných fleků z pohovky i křesla

Glycerinový roztok je univerzální

Roztok ze sody, octa, glycerinu a saponátu dokáže zázraky. Jak na něj? V 1 litru teplé vody smíchejte 2 lžíce sody, 4 lžíce mýdla na nádobí, 2 až 4 lžíce glycerinu (podle míry znečištění) a 8 lžic octa. Tento roztok nechte po nanesení na pohovku působit asi hodinu. Poté ho stačí už jen setřít. „Je vhodný pro všechny typy látkového čalounění, kromě kůže a jejích alternativ,“ radí čtenářka Radka K. ze Znojma, která ho doma hojně používá.

Nábytek potahovaný látkou je často náchylný ke vzniku různých skvrn, jež se mnohdy velmi obtížně odstraňují iZdroj fotografie: Freepik
Nábytek potahovaný látkou je často náchylný ke vzniku různých skvrn, jež se mnohdy velmi obtížně odstraňují

Pomoci vám však může i koncentrovaný roztok saponátu nebo pracích mýdlových vloček rozpuštěných v 1 litru teplé vody. Tento roztok stačí jemně nanést na potřísněná místa a chvíli počkat. Po vydrhnutí pěnu opláchněte čistou vodou a máte hotovo. Tato metoda je univerzální a lze ji použít na všechny druhy látkového čalounění.

Citronová šťáva a jedlá soda na mastnotu

Trápí vás mastné fleky? Pak vsaďte na směs jedlé sody a citronové šťávy. Obojí rozmíchejte v teplé vodě (stačí 250 ml) a podle návodu z webu UměníBydlet aplikujte na skvrny a nechte působit 5 až 10 minut. Poté skvrnu vydrhněte houbou nebo hadříkem. Tento roztok je skvělý pro všechny typy tkanin kromě kůže a umělé kůže. A Chalupáři-Zahrádkáři doporučují také použití octa, který si poradí i s tím nejnáročnějším znečištěním.

Jak vyčistit staré skvrny ze světlé sedačky

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro čištění pohovky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články