Směs z běžně dostupných surovin vyčistí gauč i autosedačku lusknutím prstů. Zbaví je zašlých skvrn či dokonce i cigaretového zápachu

Pokud vás sedačka v obývacím pokoji obtěžuje nepříjemným zápachem například kvůli domácím zvířatům, zbavte se ho.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud textilie nepříjemně zapáchá, pak ji obvykle vypereme. Ovšem u sedaček nebo například čalouněné na židli není něco podobného možné. A v takovém případě je třeba přistoupit k jiné metodě odbourání nepříjemných aromat. Pomoci může například jedlá soda nebo docela obyčejný ocet.

Ocet pomůže proti zápachu

Pokud jste například v místnosti pálili vonné esence a nyní vám není příjemné, když jejich aroma ucítíte po každém usednutí na sedačku, vezměte si k ruce obyčejný ocet. Ten si poradí s nepříjemnými zápachy až do střední intenzity, a přitom je jeho aplikace snadná.

Stačí vzít jeden šálek octa a přidat k němu tři šálky vody. Poté vše přelijte do rozprašovače a nastavte ho na co nejjemnější rozstřik. Nakonec aplikujte na všechna místa, která vás obtěžují svým nepříjemným zápachem. Stříkejte tak, aby pohovka nebo jiné čalounění nikdy příliš nenasáklo vodou. Pokud by vysychalo pomalu, mohlo by to naopak zápach zhoršit.

Na co si dát pozor

Pokud ocet aplikujete poprvé, neměli byste ho ihned stříkat všude. Naopak. Může se totiž stát, že vaši sedačku nechtěně odbarví. Některé textilie totiž nepoužívají reaktivní barvy, a právě takové může ocet nehezky poškodit. Proto ho jako první aplikujte na méně viditelné místo – například zadní část sedačky. Poté 10 minut počkejte. Pokud zůstane barva na místě, můžete sedačku bez obav ošetřit octovou kúrou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda vás zbaví zápachu

Jestliže vaši sedačku vůbec nemůže namočit, pak si vezměte k ruce jedlou sodu. Nasypte ji v tenké vrstvě na celý textilní povrch a dobře ji vkartáčujte dovnitř malým kartáčkem. Nechte působit alespoň 20 minut – ovšem pokud dovolíte jedlé sodě nasávat pachy přes noc, bude celé ošetření mnohem účinnější.

Nakonec vám zbývá už jen poslední krok – vyluxovat sekačku jemným kartáčem určeným na čalounění. To dokáže odstranit i ty nejjemnější částečky a vyčistí sedačku opravdu do hloubky. Spolu se sodou odejde zápach a vy budete mít vystaráno.

iZdroj fotografie: Freepik

Vyčistit lze i pachy po zvířatech

Pokud patříte mezi šťastné majitele psů nebo koček, pak byste neměli při úklid bytu používat nic s éterickými oleji, protože tyto látky mohou být škodlivé pro zvířata. Pokud chcete svou sedačku zbavit zápachu, můžete vsadit na postřik 3% peroxidem vodíku. I tady se však doporučuje opatrnost. Pro začátek si vyzkoušejte působení této látky na nějakém méně viditelném místě. Rozhodně neprohloupíte.

Skvěle se hodí také na polštáře a pokud je každý týden je hodíte do sušičky na osvěžující program, nebudou mít žádné pachy šanci se v nich ani usadit. Při postřiku matrace nebo jiného čalounění peroxidem vodíku je vhodné také zapnout větrák nebo udělat v bytě průvan, aby rychleji uschly. Vyhnete se tak tvorbě nevzhledných skvrn.

Jedlá soda vás zbaví zápachu na sedačce jednou provždy. A šikovně lze vyčistit i pachy po zvířatech

Jak proti nepříjemnému zápachu bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články