Skvrny z ubrusu zmizí cobydup, s jejich odstraněním pomůže žloutek a glycerin

I když smíchání vejce s glycerinem zní spíše jako školní pokus z hodin chemie, ve skutečnosti vám skvěle pomůže s různými druhy skvrn.

i Zdroj fotografie: Radek Bartoš / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Odstranění skvrn z ubrusu se může zdát mnohdy nemožné – ale ani víno, káva nebo mastnota nedostanou šanci, pokud na ně zaútočíte správnými prostředky. Se vhodnými technikami a trochou trpělivosti totiž lze účinně odstranit i ty nejodolnější skvrny a mít zase ubrus jako nový.

Vaječný žloutek a glycerin

U různých skvrn (zvláště těch, jejichž původ neznáte) dokáže domácí směs vaječného žloutku a glycerinu zázraky. V misce smíchejte žloutek s glycerinem v poměru 1:1. Důkladně promíchejte, dokud nedosáhnete jednotné konzistence. Poté naneste tuto směs přímo na skvrny nebo jakákoli špinavá místa na ubrusu. Nechte ji působit asi 5 až 10 minut. Pak opláchněte ubrus pod tekoucí vodou, a nakonec jej vyperte v pračce jako obvykle.

Alkohol na skvrny od inkoustu

Skvrny od inkoustu, včetně skvrn od permanentních fixů, lze ošetřit alkoholem, jak radí web iDnes. Alkohol naneste přímo na skvrnu a jemně jej rozetřete. Poté použijte saponát, ale bez vody. Nakonec vyperte jako obvykle.

Skvrny od čaje

Okamžitě naneste na postižené místo citronovou šťávu a poté podle návodu z webu PrimaNápady skvrnu vyčistěte teplou vodou. Postupujte od středu skvrny směrem ven. Na skvrny od čaje může být účinné i mléko, ale ujistěte se, že ubrus ihned poté vyperete, abyste zabránili dalšímu zabarvení. Bílé ubrusy pak nechte vybělit na sluníčku.

Pokud i vás ubrus už nese nějaké ty známky používání, nemusíte nad ním ještě lámat hůl – místo toho zkuste osvědčený lidový trik. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud i vás ubrus už nese nějaké ty známky používání, nemusíte nad ním ještě lámat hůl – místo toho zkuste osvědčený lidový trik

Jak na odolné skvrny

Pokud se potýkáte s nepříjemným skvrnami od kávy nebo červeného vína (na ty opravdu čerstvé používám podle receptu mé babičky bílé víno – pokud však zaschnou, už neuspěji) nebo na skvrny, které předchozímu čištění odolaly, si zkuste vzít k ruce další metody:

  • Použijte mýdlo na praní. Naneste mýdlo na skvrnu a jemně ji vymyjte pod tekoucí vodou.
  • Vyzkoušejte komerční odstraňovač skvrn.
  • Namočte skvrnu do směsi vody a octa (v poměru 1:1) a poté ji opláchněte studenou vodou.
  • A pokud máte na ubruse skvrnu od vosku, dočistěte ji přípravkem na skvrny nebo čpavkem, jak radili Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti.

A nezapomeňte, že čím dříve se čerstvou skvrnou začnete zabývat, tím větší je šance na její úplné zlikvidování. Starší, usazené skvrny mohou být na odstranění podstatně náročnější. Zvolenou metodu odstraňování skvrn také vždy pro jistotu vyzkoušejte nejprve na malé, nenápadné ploše ubrusu, abyste se ujistili, že nedojde k poškození nebo změně barvy.

Jak vyprat zaprané skvrny od potu

Jaké jsou vaše osvědčené triky na odolné skvrny?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články