Skvrny z ubrusu zmizí jedna báseň, chce to obyčejnou sodu

Pokud se vám povedlo udělat na ubrusu zdánlivě nevyčistitelnou skvrnu, nemusíte si zoufat – skvěle vám pomůže šikovně aplikovaná soda.

i Zdroj fotografie: Jiří Seifert / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Na ubrusu se může objevit celá řada velmi odolných skvrn. Ovšem klíčem k úspěchu při jejich odstranění je vždy rychlé jednání – nikdy nenechte skvrnu zaschnout. Umístěte pod ni absorpční materiál, abyste zabránili prosáknutí tekutiny na stůl a vzápětí se podívejte, čím byste ji mohli vyčistit. Web PrimaNápady doporučuje například jedlou sodu.

Základní roztok jedlé sody

Směs vytvoříte kombinací 2 lžic jedlé sody, 1 lžíce saponátu a 1 lžíce vody. Pokud se vám zdá roztok příliš hustý, upravte konzistenci přidáním malého množství vody navíc. Pastu naneste na skvrny, nechte chvíli působit a poté jemně vydrhněte pomocí houbičky nebo hadříku. Po dokončení vložte ubrus do pračky, aby se důkladně vypral.

Řešení odolných skvrn

V případě odolných a dlouho přetrvávajících skvrn je třeba sáhnout po jiné kombinaci účinných surovin. Smíchejte 1 lžíci saponátu se 2 lžícemi jedlé sody a 3 až 4 lžícemi peroxidu vodíku. Tuto účinnou směs naneste na skvrny a nechte ji 15 minut působit. Poté ubrus vyperte běžným způsobem (v případě potřeby můžete postup ještě jednou zopakovat).

Čistý koberec do pár minut od starých nečistot a hlubokých skvrn. V hlavní roli jedlá soda a ocet

Přístup na míru pro konkrétní skvrny

V případě skvrn od piva nebo nápojů obvykle pomůže okamžité vyprání látky. Pokud však skvrna přetrvává, může pomoci roztok složený z jednoho dílu čpavku zředěného vodou a jednoho dílu alkoholu. „Skvrny od kečupu a červené řepy je třeba namočit na několik hodin do vody a následně použít domácí pastu z pracího prášku.

Pokud skvrna přetrvává, potřebné řešení může poskytnout trocha alkoholu,“ radí čtenářka Lenka T. z Holic. A jestliže na koberci zůstala po vosku barevná skvrna, dočistěte ji přípravkem na skvrny nebo čpavkem, jak radili Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti.

Optimální termín pro výsadbu cibule je skoro na obzoru – vyplatí se tedy pohlídat správnou péči o sazečku, pomůže předejít nemocem iZdroj fotografie: Pixabay
Soda má v domácnosti mnoho využíti – dokáže vás například zbavit úporných skvrn prakticky na jakékoliv znečištěné textilii

Boj proti mastným skvrnám

Mastné skvrny mohou být obzvláště nepříjemné, ale nezoufejte, web IsStyle radí, jak na to. Začněte tím, že na skvrnu položíte savý papír a vyžehlíte jej, abyste mastnotu vytáhli. Poté vsaďte na kombinaci prostředku na mytí nádobí a horké vody. Jedlá soda působí jako přirozený absorbér mastnoty a přidání jedné lžíce do pracího cyklu spolu s mycím prostředkem na nádobí by mělo stačit. Já pro jistotu ještě přidávám špetku soli – ta dokáže vyprat i starší mastné skvrny, s nimiž si už běžné prací prostředky jednoduše neporadí.

Jak bojujete proti odolným skvrnám na svých textiliích vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články