Skvrny ze stropu zmizí cobydup, stačí použít klasickou křídu

Pokud eliminaci skvrn na stropě uchopíte za ten správný konec, nemusíte si s nimi už nikdy dělat hlavu. Stačí si vzít obyčejnou křídu.

Skvrny ze stropu zmizí cobydup, stačí použít obyčejnou klasickou křídu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Skvrna na stropě vrhá stín i na ty nejkrásnější místnosti a mění kdysi klidné útočiště na něco opravdu nevzhledného. A nezáleží přitom na tom, zda se toto znečištění objeví v koupelně nebo třeba v kuchyni. Mnohdy však lze tuto nevzhlednou nepříjemnost opravit opravdu snadno, jak píše web Stavba a rekonstrukce.

Příprava bitevního pole

První krok při znovuzískání čistoty vašeho stropu začíná přípravou. Jakmile je zdroj vady odstraněn, vyžaduje oblast důkladné vyčištění. Omytí a případné broušení by mělo být vždy nezbytným základem (jinak budete skvrnu klidně zakrývat i několikrát, jak jsem viděla ve svém okolí – žádný čas tedy neušetříte). Pokud se na stropě uchytila plíseň, je čas, aby do boje vstoupily specializované čisticí prostředky nebo bělidlo. Pokud se však tento problém opakuje, je třeba na to jít jinak.

Sůl proti plísním v domácnosti

Plísně mohou být v koupelnách trvalým problémem, zejména na sprchových závěsech nebo stěnách. Pro prevenci a řešení tohoto problému může jednoduchý roztok slané vody dělat zázraky. Proto vždy skvrnu nejdříve ošetřete solí a s jejím dalším maskováním počkejte několik dní. Vyplatí se však vsadit i na další triky.

Jak se zbavit skvrn na stropě, když nás vytopí sousedé: Zkušení malíři používají domácí čistič na zdi ze 3 surovin, které má doma každý

Když si koupíte nový sprchový závěs, vyperte jej v roztoku slané vody. Zředěnou směs slané vody použijte k důkladnému opláchnutí závěsu. Tímto postupem vytvoříte pro plísně nehostinné prostředí a zajistíte, že váš sprchový závěs zůstane déle svěží a bez plísní,“ radí čtenářka Radka K. z Benátek nad Jizerou.

Na mastnotu pomůže křída

Ovšem mastné skvrny sůl nepotřebují. Naopak – zbavit se jich můžete mnohem jednodušším trikem – použitím obyčejné křídy. Stačí strop několikrát výrazně přetřít a uvidíte, že se veškerá mastnota odporoučí. Po skvrně pak nebude ani památky.

Skvrny na stropě se mnohdy jeví jako zcela neřešitelný problém – nic však není dále od pravdy. Naopak, může to být snadné. iZdroj fotografie: Freepik
Skvrny na stropě se mnohdy jeví jako zcela neřešitelný problém – nic však není dále od pravdy. Naopak, může to být snadné

V případě následků poškození vodou nebo skvrn od nikotinu je však podle webu NášDům třeba nasadit docela jiný kalibr. Tyto skvrny vyžadují nejen vyčištění, ale i obnovení povrchu prostřednictvím nového nátěru, což vyžaduje odstranění toho starého až na omítku, a poté i aplikaci syntetické izolace ve spreji a penetračního nátěru. Tyto kroky určitě nevynechávejte, jinak se skvrny vrátí znovu.

A pokud si chcete stěny ve svém domově trochu ozvláštnit, vyzkoušejte nápaditou výmalbu s pomocí malířské pásky, o které Chalupáři-Zahrádkáři psali již dříve.

Jaké jsou vaše triky pro odstranění odolných skvrn ze stěn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články