Máte nevzhlednou zahradu bez trávníku? Jeho založení je snadné a zvládnete ho sami. Stačí znát osvědčený způsob

                   

Každá zahrada si zaslouží svou vlastní oázu klidu, a tou je trávník. Založení této travnaté plochy však nejednoho člověka odradí kvůli obávané časové nebo finanční náročnosti. Opak je ale pravdou, založit trávník si můžete snadno a rychle sami. Existují dvě metody, a to přímý výsev, nebo položení koberce, stačí si jen vybrat.  

Vysejte si trávník sami 

Vhodným termínem pro podzimní výsev trávníku je půlka srpna až půlka září. Množství osiva by se mělo pohybovat kolem 30 g/m2 a jeho klíčení trvá přibližně dva týdny. Jestliže chcete trávník vysít na menší plochu, zvolte ruční výsev. Pokud máte plochu větší, s rovnoměrným výsevem vám pomůže sypač. Pakliže je sucho, zasetý trávník rovnoměrně zavlažujte v ranních a večerních hodinách. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Poté, co stébla dorostou do 6 až 8 centimetrů, můžete začít s prvním sekáním. Ze začátku byste měli trávník sekat každý týden (pro podporu růstu). Pokud chcete mít trávník okrasný, měli byste ho pravidelně vyživovat speciálním hnojivem. Dbejte však na to, abyste nehnojili čerstvě posekaný trávník. Pokud nechcete používat chemická hnojiva, bude stačit ponechání posekané trávy ve formě mulče.  

Trávníkový koberec šetří čas 

Pokládka trávníkového koberce má oproti výsevu časovou i údržbovou výhodu. Okrasné funkce se dočkáte ihned po jeho založení. Nevýhodou je pak menší výběr rostlinných druhů. Trávníkové koberce jsou k dostání v trávníkových školkách. V těchto specializovaných zařízeních si můžete trávník prohlédnout. Po vašem výběru ho pak zaměstnanci speciálním přístrojem jednoduše odřežou a ihned expedují.  

iZdroj fotografie: Pixabay

Při pokládání trávníkových pásů dejte pozor na to, aby přiléhaly těsně k sobě. Díky tomu zabráníte vzniku nevzhledných spár mezi jednotlivými pásy. Postupujte tak, že nové role budete vždy přinášet po již položených pásech, abyste nešlapali na připravenou půdu. Po položení je třeba trávník uválet válcem a dostatečně zavlažit. Poté už jen sledujte, jestli dochází k jeho řádnému prokořenění. Trávník po tuto dobu nijak nezatěžujte.  

Po založení je třeba se o trávník také řádně starat. Podívejte se na několik šikovných tipů, díky nimž to zvládne opravdu každý
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články