Snadný způsob pěstování nekonečného množství bobkového listu doma na parapetu

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Bobkový list je rostlina, která nevyžaduje složité podmínky proto, aby vám rostla doma. K rozmnožování tohoto koření použijte metodu roubování. Řezy se sklízejí do dubna do června. Můžete použít výhonky živé rostliny.

Výhonky by neměly být suché

Výhonek stříhejte se šikmými částmi dlouhými 6-9 centimetrů. Listy ze spodní části odstraňte, a horní část nakrájejte na polovinu. Odstraňte také semena, která by mohla mladou rostlinku zbavit síly. Poté větvičky vložte na 12 hodin do vody.

Jestli chcete nechat bobkový list zakořenit, použijte nahřátou půdu, která má neutrální složení. Použít můžete například písek s rašelinou nebo mechem, vermikulit nebo perlit. K výsadbě se používají květináče, které mají velké drenážní otvory. Jsou naplněny drenáží po 2/3 objemu:

  • Oblázky
  • Pěnou
  • Keramzitem

Připravenou půdu nasypte až na vrchol drenáže. Výhonky ošetřete v místě řezu stimulátorem a zasaďte do hloubky 2 cm. Povrch posypte hrubozrnným pískem o průměru2 mm a dobře půjdu navlhčete.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak o bobkový list pečovat?

Po výsadbě byste měli řízky pokrýt sklenicí nebo sáčkem a neustále udržovat teplotou 22-26 stupňů. Je to ideální rozmezí teplot k tomu, by se bobkový list dobře rozmnožil. Čas od času rostlinu ze sáčku vysvoboďte a vyvětrejte.

Zalévejte pouze tehdy, když je půda úplně suchá, protože nadměrná vlhkost by mohla způsobit infekci a hnilobu. Vavřínový stromy má rád rosení vodou, to můžete dělat klidně každý den. Kořeny se objeví asi po čtyřech měsících řádné péče. Poté můžete rostlinu vysadit na trvalé místo. V létě můžete bobkový list přenést na balkon.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vavřín snese i nízké teploty, starší rostliny zvládnou i -2 stupně, mladší rostliny ale nevystavujte teplotě nižší než je nula. Rád přezimuje v místnosti, kde je teplota do 3 do 18 stupňů. V tomto období také omezte zálivku. Jestli chcete vavřín využít v kuchyni, usušte si jeho listy, které se suší ve stínu, aby si zachovaly svou barvu.