Sněhové bílé záclony: Je to hračka, pomůže mýdlo se sodou

I zažloutlým nebo šedivým záclonám lze dodat původní jas a sněhobílou barvu. Stačí sáhnout po osvědčených domácích prostředcích.

Jak na bělení prádla zcela bez chemie i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Představte si, že každé ráno otevřete oči a uvidíte sněhobílé záclony, které se jemně vlní ve větru a jako bonus i nádherně voní. Dosáhnout takové úrovně čistoty a lesku se může zdát jako náročný úkol, ale s několika důmyslnými a překvapivě jednoduchými metodami je to zcela možné. A ani nemusíte pro speciální čisticí prostředky do obchodu.

Symfonie sody a mýdla

Cesta k bezvadným záclonám začíná ve vaší vlastní kuchyni. Skvěle vám totiž pomůže směs jedlé sody a tekutého mýdla v poměru 1:1 rozpuštěná v teplé vodě. Namočte záclony nebo tyl do tohoto roztoku a občas je promíchejte vařečkou, abyste zajistili rovnoměrné působení. Po namočení je opláchněte v pračce, abyste odstranili přebytečnou pěnu (mně na to stačil rychlý program – během půl hodiny bylo hotovo). Na závěr je vyperte při 60 °C s běžným pracím prostředkem a podle potřeby přidejte sáček bělidla.

Jak snadno a rychle vyžehlit záclony, ubrusy i jemný tyl po praní, aby byly krásné a hladké

Vajíčkové skořápky a sůl

Další šikovnou metodu doporučuje web iReceptář – drcené vaječné skořápky. Vložte látkový sáček obsahující rozdrcené skořápky ze tří vajec do pračky spolu se záclonami. Nezapomeňte použít šetrný nebo speciální program při maximální teplotě 30 °C. Po vyprání záclony ihned pověste a uvidíte sami, jak prokouknou. Pro paní Magdu K. z Liberce je zase neocenitelným spojencem citronová šťáva. „Její obsah kyselin účinně bojuje proti zažloutnutí a nepříjemnému zápachu,“ píše. A radí i se správným postupem.

Pokud chcete, aby vaše záclony vypadaly zase jako nové, sáhněte po osvědčených domácích surovinách – vybělí je na jedničku. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vaše záclony vypadaly zase jako nové, sáhněte po osvědčených domácích surovinách – vybělí je na jedničku

Namočte záclony do misky s teplou vodou a šťávou z jednoho citronu, a to nejlépe přes noc. Pak je vyperte jako obvykle.“ Mimochodem – stejný postup doporučuje i web BydleníSnů. A pokud se vám nechce vaše textilie před praním namáčet, pak jednoduše přidejte přímo do praní čtyři rozdrcené tablety Aspirinu – ty mají také skvělé bělící účinky. A pokud spěcháte, pak Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti poradili i to, jak záclony vyčistit přímo na oknech, tedy bez jejich sundávání. Je to efektivnější, než si nejspíš myslíte.

Vyzkoušet můžete i netradiční záclony z bělené tkaniny – vašemu domovu dodají rustikální styl

Jaké jsou vaše osvědčené metody bělení záclon?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články