Vyčistěte záclony, aniž byste je museli sundávat: Pomůže parní čistič i vysavač

Mít čistou a krásně uklizenou domácnost nemusí znamenat upsání mnoha hodinám dřiny – mnohdy vám pomůžou na první pohled nenápadné triky.

i Zdroj fotografie: Juan de Vojníkov / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Udržování čistoty záclon může být často zdlouhavá práce. Jejich sundávání, praní, žehlení a opětovné věšení může trvat hodiny, což u mnohých z nás vyvolává pocit demotivace. Díky kouzlu parních čističů a vysavačů to však už dávno není třeba. Tyto nástroje totiž umožňují odstranit nečistoty usazené ve vláknech – a to bez klasického praní.

Jak používat parní čištění záclon

Parní čistič dokáže odstranit nečistoty a mastnotu z povrchu záclon pomocí páry, která proniká do látky a uvolňuje zanesené nečistoty. Vysavač s přídavným kartáčem či speciálním nástavcem pak pomůže odstranit uvolněné nečistoty a prach z povrchu záclon. Před použitím jakéhokoli čisticího prostředku nebo nové metody čištění se však vždy ujistěte, že je materiál záclon vhodný pro daný způsob údržby, jinak si je můžete zničit. Jak čistit záclony párou?

  • Držte parní čistič asi 15–20 cm od záclony a pomalu jím pohybujte, aby se pára rovnoměrně dostala na celou plochu.
  • Ujistěte se, že nezůstáváte na jednom místě příliš dlouho, abyste předešli přehřátí nebo poškození materiálu, jak radí web PomůžuAnežce.
  • Po očištění nechte záclony volně viset, aby se dokonale usušily. Vyhněte se však jejich zavěšení do přímého slunečního světla, mohly by na nich poté zůstat skvrny.
  • Pokud je to nutné, můžete záclony po vyschnutí vyžehlit při vhodné teplotě.

Zašedlé prádlo bude opět sněhově bílé. Funguje na všechny látky, krajkové závěsy i povlečení

Kdy je třeba záclony vyprat

Ať už se rozhodnete pro parní čistič nebo vysavač, je důležité si uvědomit, že ačkoli pomáhají odstranit značné množství prachu, ne vždy to stačí. Po delší době je tak vždy zapotřebí i důkladné vyprání záclon, které jim pomůže získat jejich původní vzhled. Aby však nedošlo k poškození pračky, je nezbytné sundat všechny háčky, jež tyto domácí textilie přidržují na místě. Klidně je i odpárejte, pokud to bude třeba; vyplatí se to.

Rovněž je nezbytné dodržovat pokyny uvedené na štítku záclony, aby se předešlo chybám během pracího cyklu. Některé záclony vyžadují specifické podmínky praní. „Například průsvitné záclony mohou vyžadovat praní ve studené vodě a jemné nastavení žehlení, zatímco sametové záclony by se měly vždy prát v jemném pracím cyklu,“ radí čtenářka Ladislava P. z Dobré.

Abyste si udrželi vždy perfektně čistou a krásnou domácnost, naučte se několik šikovných triků – ušetří vás úmorného úklidu. iZdroj fotografie: Depositphotos
Abyste si udrželi vždy perfektně čistou a krásnou domácnost, naučte se několik šikovných triků – ušetří vás úmorného úklidu

Na tyl se hodí soda

A těm, kteří mají tylové nebo také voálové závěsy a hledají účinnou metodu čištění, která jim navrátí původní lesk, radí web BydleníSnů namočit je na hodinu do vlažné mýdlové vody. Následně je ponořte do horké mýdlové vody a jako finální krok je vložte do horké lázně s přídavkem jedlé sody (5 g na 1 litr vody). Po dokončení tohoto procesu je propláchněte ve studené vodě, nechte uschnout a znovu zavěste. Já to vyzkoušela a funguje to skvěle. A v redakci Chalupáři-Zahrádkáři máme vyzkoušenou i citronovou šťávu.

Jak se o čistotu záclon a závěsů staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články