Hnůj už není potřeba, všechen úspěch za něj zařídí obyčejné listy

Spadené listí je učiněným přírodním pokladem. Je škoda jej vyhazovat, pro rostliny a keře jsou vítanou dávkou živin a minerálních látek.

                   

Podzim pomalu ale jistě ukazuje celou škálu barev a je to vskutku krásná podívaná. Za mě je slunečný podzimní den kolikrát krásnější než v jiná roční období a doslova vybízí k aktivnímu pobytu venku. A na zahradě je stále co dělat. Dny se zkracují a večery jsou už chladné, nicméně práce neubývá. Celou zahradu je nutné připravit na blížící se zimu. S úklidem souvisí také hrabání listí. To je ale nesmírná škoda vyhazovat, poslouží jako výtečný organický materiál, se kterým můžete dále pracovat.

Listí obohatí každý kompost

Použití listí je nesmírně levný způsob, jak získat dostatek kompostu. Jak ale radí web ModerníZahrada, listí by mělo být zdravé, nenapadené a bez známek chorob či plísní. Tím by se kompost značně znehodnotil. Vhodné je listí z ovocných stromů, ale například také z ořechu, i když zde je nutné počítat s delší dobou rozkládání. Vrstvu listí proložte i jiným organickým materiálem, je to právě rozličnost komponentů, které kompost dělají tak výživným. Jak jsme ale psali na Chalupáři-Zahrádkáři, například zbytky masa a citronová kůra sem nepatří.

Vytvořit si můžete i listovku, tedy kompost, který se skládá pouze z listí. Pokud trochu bojujete s místem a nemáte kompostér navíc, nebo prostor, kde byste listovku nechali tlít, můžete zdravé spadené listí dávat do pytlů. Podle webu Zdravý-Domov je ideální udělat do pytle několik děr a prolít vodou, aby byla zajištěna dostatečná vlhkost. Pytle nechte na stinném místě. Listí se rozkládá 2 roky, už ale po 1 roce můžete část použít jako mulč. Po dvou letech získáte plnohodnotný kompost, který můžete použít kdekoli na zahradě.

Přírodní ochrana rostlin před mrazy

Listí můžete použít i jako mulč a přikrýt jím na zimu rostliny a keře náchylné na mráz. Takovou ochranu ocení například azalky a hortenzie, ale také rododendrony či růže. Aby listí nerozfoukal vítr, dejte nahoru silnější větev nebo chvojí, které udrží listy na svém místě. Listí se bude postupně rozkládat a vyživovat tak půdu okolo keřů.

Malou kupku nechte i zvířatům

Pokud vám to prostor jen trochu umožňuje, nechte malou kupku spadeného listí v klidné části zahrady. Poskytuje úkryt pro drobné živočichy, jako jsou žáby, mloci či ještěrky a pomáhá jim tak překonat dlouhou zimu. Vítané útočiště je to ale i pro ježky, kteří jsou nesmírně užiteční. Jak jsme na Chalupáři-Zahrádkáři uvedli již dříve, ježci jsou skvělými pomocníky v boji se zahradními škůdci, jako jsou slimáci. Je proto lepší si je na zahradě hýčkat, než je vyhánět.

Ježek v zahradě iZdroj fotografie: Piqsels
Kupka spadeného listí slouží jako zimní úkryt pro malá zvířata

Další využití listí

Část listí, i když jen pár kousků, můžete použít i jako dekoraci, která svými barvami rozzáří každý interiér. Své o tom ví i paní Jana S. z Kralup nad Vltavou, která se věnuje výrobě přírodních věnců. „Práci s přírodními materiály miluji a podzimní tvoření je pro mě nejvíce kreativní. Používám spadené listí, ale také šišky, kaštany, šípky a jiné věci, které najdu. Zájem o přírodní dekorace každým rokem stoupá.“

Jak dále využíváte spadené listí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články