Naklíčené brambory jsou pro zahradu požehnáním: Metoda našich pradědů – dobře věděli, co s nimi udělat

Tyto nechtěné součásti brambor obvykle vyhazujeme. Je to však škoda – pokud se správně upraví, mohou vaší zahradě prospět.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Oblíbený lilek brambor, též brambor obecný či také jiným jménem brambor hlíznatý (Solanum tuberosum), je na zahradách pěstován velmi často. Jde o chutnou přílohu k jídlům, která jako bonus obsahuje cenný komplex vitamínů a stopových prvků. Ovšem brambory lze využít opravdu celé – a to včetně jejich nejedlých částí.

Hnojivo z klíčků od brambor

Tyto hlíznaté plodiny obsahují mnoho cenných látek. Jde například o vitamín C a vitamíny skupiny B. Z důležitých stopových prvků a minerálů tu pak najdete měď, sodík, draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo a jód. A nechybí ani kyselina listová a další látky, které mohou značně prospět rostlinám. Najdete je jak v bramborách, tak v i bramborových klíčcích. Ano – v těch, které lidé konzumovat nemohou.

Navíc obsahují i látky, které napomáhají klíčení a růstu rostlin, jako hnojivo jsou tedy nepřekonatelné. A co si s nimi počít? Potřebovat budete:

  • 300 gramů bramborových klíčků
  • a 2 litry vody.

Klíčky naložte přes noc do teplé vody. Ráno vše sceďte – získáte olejovitou a zakalenou tekutinu, kterou můžete okamžitě použít jako zálivku pro jakékoliv rostliny. Dodržte jen potřebné ředění vodou v poměru 1:6.

Využít lze i bramborové slupky

Zálivka založená na základu z bramborových slupek je považována za jednu z nejoblíbenějších a nejúčinnějších „lidových“ metod hnojení vůbec, protože velmi dobře podporuje růst a vývoj rostlin, stimuluje kvetení a také prodlužuje jeho trvání. Bramborové slupky jsou totiž vynikajícími biostimulanty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mimo jiné obsahují mnoho vitamínů a dalších látek nezbytných pro rostliny. Jde například o draslík, fosfor, hořčík, železo a zinek. Ale zapomínat nelze ani na vysoký obsah glukózy a škrobu, které zahradní zeleni rovněž prospívají – slouží totiž jako zásobárna energie pro dny, kdy mají nedostatek slunečního svitu.

Hnojivo z bramborových slupek

A jak toto hnojivo připravit? Bramborové slupky stačí jen zalít vodou a nechat přes noc vylouhovat. Hotové hnojivo se pak ředí v poměru 1:2. Ovšem je možné vzít i slupky z dobře omytých brambor a jednoduše je nasušit. Tím si hnojivo uchováte i na horší časy. Usušené slupky pak jednoduše umelte v mlýnku na maso nebo v mlýnku na kávu.

Při výsadbě pak přimíchejte tento prášek k rostlinám, a to v množství 1 až 2 polévkových lžic na jeden exemplář. Nakonec zeminu důkladně zalijte. Ale nebojte se, je téměř nemožné rostliny tímto prostředkem přehnojit. Jde totiž o přirozený zdroj živin. Stejně byste to však s jeho aplikací pro jistotu neměli přehánět.

Hledáte další zajímavé tipy pro zahradu? Pak by se vám mohly hodit tipy pro sběr dešťovky. Nádob a nádrží na sběr dešťové vody je mnoho. Vyberte si tu nejvhodnější

Jaké jsou vaše prověřené tipy na přírodní hnojiva do zahrady?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články