Největší žrouti energií v domácnosti: Snížením jejich užívání lze ušetřit tisíce ročně. Jaký spotřebič žere nejvíce? A je třeba ho odpojovat?

Ceny energií se zvyšují a není proto od věci pokusit se za ně ušetřit. Vyplatí se vědět, které spotřebiče odebírají elektřiny nejvíce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Odhalte ty energeticky nejnáročnější spotřebiče, které ukrývá vaše domácnost. Pokud budete vědět, kolik vám každoročně vysají z rozpočtu, dost možná jejich provoz optimalizujete tak, aby vás příští vyúčtování cen energií nijak nepříjemně nezaskočilo.

Největší žrouti energií v domácnosti

Pokud bychom měli vybrat několik energeticky nejnáročnějších spotřebičů, byly by to určitě tyto:

  • indukční varná deska,
  • elektrická trouba,
  • rychlovarná konvice 240 kWh,
  • myčka na nádobí 237 kWh.

A jak je to s čísly? Indukční varná deska spotřebuje 748,25 kWh, běžná elektrická trouba 496,4 kWh, rychlovarná konvice 240 kWh a myčka na nádobí v běžném režimu 237 kWh. Jejich používání se proto vyplatí redukovat na minimum. Myčku byste například neměli zapínat poloprázdnou a v rychlovarné konvici nevařit víc vody, než je nezbytně třeba. Vybírejte také spotřebiče v té nejlepší energetické třídě, například A ++.

Jak je to se zastropováním elektřiny

Někdy však jen samotné šetření nemusí stačit. A právě proto stát zajistil zastropování cen energií, a to takto: Cena za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 5 Kč/KWh bez DPH, tedy 6,05/KWh s DPH. Stálý měsíční plat za dodávku elektřiny se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc (poplatek za odběrné místo bez ohledu na spotřebu). U plynu bude cenový strop zaveden ve výši 2,50 Kč/KWh, tedy 3,025/KWh s DPH.

iZdroj fotografie: Pixabay

Stálý měsíční plat za dodávku plynu se stanoví ve výši 130 Kč/odběrné místo za měsíc. Je dobré také vědět, že cenový strop se týká cen v roce 2023, je tedy platný až od 1. ledna 2023. Dodavatelé pak musí do 30 dnů po vyhlášení cenového stropu upravit zákazníkům zálohy a ty jim zaslat. Na úsporný tarif je ve státním rozpočtu v 2023 připraveno 22 miliard korun.

Spočítejte si cenu elektřiny pro domácnost v roce 2022

Jak bojujete s vysokými cenami energií letos vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články